Jak jsem přestal hrát na PC a začal na PS4

Po letech hraní na pc nastal čas na změnu a není to jen to, že na nové hry je už můj počítač slabý. Herní konzole se sice nehodí na všechny typy her, ale rozhodně je lepší než počítač.

Něco z historie

Hry hraju od doby, co vyšel Prince of Persia, což je od roku 1989, kdy mi bylo 12 let. Sice to bylo u táty v práci, protože vlastnit stolní pc doma nebylo standardem jako dnes. Zaprvé nebyly skoro žádné hry a zadruhé bylo málo počítačů s barevným monitorem :) Dnes nepředstavitelné. Vlastní pc jsem dostal v roce 1996, což bylo PC 486 s magickými parametry a 2MB operační paměti. Dnes už jsou výkonnější mobilní telefony než byly před 20-ti lety počítače. Na tomto kompu jsem dohrál opravdu dost tehdejších her, paradoxně v kostkaté grafice, ze které jsme nikdo nebyl nadšen, ale dnes se k ní mladí vrací nejen ve hře Minecraft.

Upgrade se u pc nevyhnete

Léta plynula a upgrade na výkonnější konfiguraci byl nevyhnutelný. Nejdříve se přidávala paměť, pak lepší procesor, pevný disk a později už jsem měnil sestavy komplet, protože generace čipových sád a základních desek nespolupracovaly s dalšími díly v počítači. Za tu dobu jsem měl snad 10 různých počítačových sestav a snad 5 monitorů. Pokud by to člověk počítal, bylo by to opravdu hodně deseti tisíc korun.

herní pc

Jen kvůli GTA IV jsem do nového upgrade investoval snad 12 000kč a s příchodem GTA V jsem taky koupil novou grafiku, procesor a operační paměť. V té době už jsme doma měli xbox 360, kde ale hrály hlavně děti.

Nastal čas koupit PS4

Potom, co člověk stárne, spíše na pc pracuje než aby hrál. K tomu slouží herní konzole, ideálně v obýváku u velké televize. Když vyšlo Grand Theft Auto 5 na PS4, hodně dlouho jsem se rozmýšlel, zda potřebujeme doma ještě jednu konzoli, když už máme x-box. Ale jelikož jsem fanda moderních technologií a gta 5 na PC nejelo právě svižně, po oznámení, že nejvýkonnější herní konzole Playstation 4 PRO bude v prodeji v listopadu 2016, jsem měl jasno. Než kupovat výkonnou herní grafiku do pc, která by stála 10000kč, raději koupím za stejnou cenu celou konzoli a několik her a bude vystaráno.

V den, kdy PS4 pro vyšla, jsem ji musel koupit a nejen dětem tak přichystat před-vánoční dárek. Jak PS4-Pro vypadá, jak vytvořit účet, a jaké hry zdarma si můžete zahrát, to vše už jsem popisoval.

Hry mají super grafiku a hrají se výborně

Přestože stále tvrdím, že na gamepadu se moc nedá hrát střílečky – viz moje video z gameplay DOOM-a, na hry závodní, akční a skákačky – plošinovky to je super. Ovladač je s konzolí propojen před bluetooth, takže žádné kabely, pokud pokud by se vybil, stačí jej dobít přes dodávaný usb kabel.

Stačí zapnout, vložit blue-ray disk a už se hraje.

Největší deviza vlastnictví herní konzole je to, že hrajete v podstatě hned po jejím zapnutí. Nic neinstalujete, nenastavujete, hned se paří. A to je super, v jednoduchosti je krása.

A hry, no nádhera, srovnatelné s výkonným herním pc, kde ale za cenu grafické karty máte celou konzoli.

Přestože si možné někdy na počítači zase něco zahraju, upgrade asi už nebude třeba, maximálně výměna za Sony Playstation 5, až za pár let vyjde. Zatím jsem nadmíru spokojen a těším se na ty herní pecky jako Uncharted 4, až si je doma se synem zahrajeme.

Už jen koupit větší TV, aktuálně mám vybraný model Samsung UE55KU6072. V té velikosti za tu cenu asi bude brzy doma :)