Jak obnovit data a fotky ze smazané paměťové karty a usb disku


Jednoduchý návod, jak s programem Recuva obnovit veškerá smazaná data z Vašeho paměťového média.

Tento postup, který vidíte na fotkách, jsem bohužel sám dnes řešil kvůli smazané kartě u foťáku mojí dcery, stačilo několik stisků tlačítka „koš“a místo smazání aktuální fotky bylo odstraněno vše. Naštěstí fotek tam bylo z víkendu jen asi 50, zbytek máme již zálohovaný.

Obnova dat a fotek

Nejdříve jsem zkusil program Get Data Back, bohužel tento neumí formát FAT/FAT32, ale pouze NTFS, takže jsem hledal  dál, čím fotky „vydolovat“.

Hledal jsem freeware variantu a narazil jsem na výborný program Recuva od mé oblíbené firmy Piriform, která stojí i za prográmky CCleaner nebo Deffragler, jejichž návod na používání jsem také popsal na mém dalším webu CistePC.cz.

Ale zpět k programu Recuva, podrobný postup vidíte na obrázcích, při instalaci si přepněte jazyk na češtinu a i angličtiny neznalí nebudou mít problém.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 1

Zde si vyberte, jaký typ souborů chcete obnovit, abyste na výsledek nečekali zbytečně dlouho, když chcete jen pár fotek dostat ze smazané karty.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 2

V této volbě klikněte na volbu „ve specifickém umístění“ a vyberte USB Flash disk nebo SD kartu.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 3

Zde si zapněte rovnou hloubkové hledání, protože jinak Vám toho Recuva moc nenajde.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 4

U 8GB SD-karty trvalo prohledávání cca 15 minut.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 5

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 6

Zde vidíte všechny soubory, v tomto případě fotky a videa, které program našel k obnovení. Pokud chcete všechny obnovit, zaškrtněte box vlevo nahoře a tím se označí všechny.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 7

Obnova trvala asi 20 minut.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 8

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 9

Fotky z víkendu jsem zachránil, videa bohužel ne, ale byly snad jen 2.

Rada na závěr, ZÁLOHUJTE !!!

Upozornění

I lídři v oboru záchrany dat jako např. pražská firma DataHelp se zmiňují o programu Recuva pozitivně, ale zároveň upozorňují, že pravděpodobnost úspěchu záchrany obvykle není 100 %. Někdy se stane, že Recuva obnoví 80 % ztracených dat, jindy 95 % – úspěšnost kolísá podle stupně složitosti poškození souborů. Pokud bych hodně stál o to zachránit i daná dvě videa, měl bych problém, protože programu se to nejen nepovedlo, ale zároveň může tak znesnadnit další možnosti záchrany, protože část dat Recuva přepsala.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*