Jak obnovit data a fotky ze smazané paměťové karty a usb disku

Jednoduchý návod, jak s programem Recuva obnovit smazaná data z Vašeho paměťového média.

Tento postup, který vidíte na fotkách, jsem bohužel sám dnes řešil kvůli smazané kartě u foťáku mojí dcery, stačilo několik stisků tlačítka „koš“a místo smazání aktuální fotky bylo odstraněno vše. Naštěstí fotek tam bylo z víkendu jen asi 50, zbytek máme již zálohovaný.

Obnova dat a fotek

Nejdříve jsem zkusil program Get Data Back, bohužel tento neumí formát FAT/FAT32, ale pouze NTFS, takže jsem hledal  dál, čím fotky „vydolovat“.

Hledal jsem freeware variantu a narazil jsem na výborný program Recuva od mé oblíbené firmy Piriform, která stojí i za prográmky CCleaner nebo Deffragler, jejichž návod na používání jsem také popsal na mém dalším webu CistePC.cz.

Ale zpět k programu Recuva, podrobný postup vidíte na obrázcích, při instalaci si přepněte jazyk na češtinu a i angličtiny neznalí nebudou mít problém.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 1

Zde si vyberte, jaký typ souborů chcete obnovit, abyste na výsledek nečekali zbytečně dlouho, když chcete jen pár fotek dostat ze smazané karty.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 2

V této volbě klikněte na volbu „ve specifickém umístění“ a vyberte USB Flash disk nebo SD kartu.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 3

Zde si zapněte rovnou hloubkové hledání, protože jinak Vám toho Recuva moc nenajde.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 4

U 8GB SD-karty trvalo prohledávání cca 15 minut.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 5

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 6

Zde vidíte všechny soubory, v tomto případě fotky a videa, které program našel k obnovení. Pokud chcete všechny obnovit, zaškrtněte box vlevo nahoře a tím se označí všechny.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 7

Obnova trvala asi 20 minut.

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 8

Recuva - Jak obnovit smazané fotky 9

Fotky z víkendu jsem zachránil, videa bohužel ne, ale byly snad jen 2.

Rada na závěr, ZÁLOHUJTE !!!

Upozornění

I lídři v oboru záchrany dat jako např. pražská firma DataHelp se zmiňují o programu Recuva pozitivně, ale zároveň upozorňují, že pravděpodobnost úspěchu záchrany obvykle není 100 %. Někdy se stane, že Recuva obnoví 80 % ztracených dat, jindy 95 % – úspěšnost kolísá podle stupně složitosti poškození souborů. Pokud bych hodně stál o to zachránit i daná dvě videa, měl bych problém, protože programu se to nejen nepovedlo, ale zároveň může tak znesnadnit další možnosti záchrany, protože část dat Recuva přepsala.

Související návody: