Jak se dostat do biosu počítače

Dostat se do BIOSu (základního vstupně-výstupního systému) počítače obvykle vyžaduje stisknout určitou klávesu nebo kombinaci kláves během počátečního startu pc. Zde jsou obecné kroky a klávesy, které se často používají pro různé značky počítačů.

Jak se dostat do biosu

 1. Restartujte nebo zapněte počítač.
 2. Okamžitě po zapnutí (často již během zobrazení loga výrobce) opakovaně stiskněte určitou klávesu. Tato klávesa se může lišit v závislosti na značce a modelu počítače. Nejčastější klávesy pro vstup do BIOSu jsou:
  • Del nebo Delete
  • F2
  • F10
  • F12
  • Esc

  U některých notebooků může být také potřeba stisknout klávesu Fn společně s jednou z výše uvedených funkčních kláves.

 3. Pokud nevíte, která klávesa je správná pro váš počítač, můžete zkusit některou z výše uvedených kláves nebo vyhledat manuál pro váš model počítače online. Někdy je správná klávesa uvedena na obrazovce během startu, ale může se objevit pouze velmi krátce.
 4. Pokud se vám nepodaří dostat do BIOSu při prvním pokusu, můžete počítač restartovat a zkusit to znovu.
 5. V některých moderních systémech s UEFI (nástupce BIOSu) můžete vstoupit do nastavení firmware přímo z operačního systému. Například ve Windows 10 a 11 to můžete udělat přes Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Obnovení > Rozšířený start a poté vybrat Restartovat teď. Poté sledujte pokyny na obrazovce, abyste se dostali do nastavení UEFI.

Vždy postupujte opatrně při provádění změn v BIOSu nebo UEFI, protože nesprávné nastavení může ovlivnit funkčnost vašeho počítače.

Jak se dostat do biosu notebooku Dell
Jak se dostat do biosu notebooku Dell