Islanders: a minimalist city builder – recenze hry

Budovatelských strategií je na trhu bezpočet: většinou jsou kompetitivní a snažíte se za pomocí svých vojenských jednotek uchránit území a prosperitu svého národa a životy svých poddaných, ať již proti zákeřné AI nebo proti živým hráčům.

Recenze

Islanders: a minimalist city builder (2019) od vývojářů z Grizzly Games, hra, spadající pod budovatelské strategie, je ale od svých příbuzných, jako jsou například Civilizace či Offworld, velmi odlišná.

Islanders totiž s nikým nebojujete ani neválčíte, maximálně se svým mozkem a nedostatkem herního prostoru. Hra má neuvěřitelně jednoduché ovládání a dva módy – highscore a sandbox. Zatímco v sandboxu můžete stavět bez omezení, jedná se tedy spíše o variantu pro opravdový relax, highscore mód je opravdovou výzvou.

Islanders: a minimalist city builder 4

Na začátku máte prázdný ostrůvek uprostřed zdánlivě nekonečného moře, Pomocí myši (či klávesových zkratek) jej můžete otáčet a přibližovat a oddalovat.

Hra vám dává na výběr vždy ze dvou sad budov, se kterými můžete ostrov začít osidlovat. Po výběru jedné z variant se vám na spodní liště dané budovy objeví (domy, městké centrum, farma, pole…).. Po najetí na každou z nich se vám ukáží pravidla jejich umístění.

Protože je sice můžete umístit téměř všude, nicméně je tam jedno velké ALE. Jednotlivé budovy se navzájem ovlivňují, a tak správným umístěním například dřevorubce můžete 15 bodů získat, ale umístěním dalšího těsně vedle můžete 20 ztratit. Budovy tedy musíte rozmisťovat s rozmyslem a strategicky si je vybírat. Než je umístíte, zkuste je tedy posunovat po ostrově – body se u nich přímo viditelně zobrazují a pomáhají vám při rozhodování.

Islanders: a minimalist city builder 3

Islanders: a minimalist city builder 5

Na levé dolní části obrazovky se vám počítá skóre. Pokaždé, když dosáhnete daného limitu, se vám nabídnou další dvě sady na výběr. Díky tomu můžete více kombinovat a získávat více a více bodů – či méně, pokud již nemáte vhodné místo. To částečně řeší ukazatel „nového ostrova“ v pravém dolním rohu. Po umístění dostatečného počtu budov, respektive po získání dostatečného množství bodů, se ukazatel naplní a otevře se vám možnost přesunu na nový ostrov. Ten může být větší i menší, ale nabízí nové možnosti a především se vám vynulují stávající budovy a začnete na něm od začátku, zůstanou vám jen body, které do té doby máte. Pokud jste v tu chvíli tedy v koncích, je ideální se přestěhovat jinam.

Islanders: a minimalist city builder 6

Ze začátku je hra náročná, ale s každou další hrou se budete zlepšovat a zlepšovat a musím uznat, že Islanders je hrou opravdu velmi zábavnou a pokud se nehlídáte, můžete u ní strávit i několik hodin, aniž byste si toho všimli.

Grafika je nenáročná, barevná a plynulá, hudební doprovod je příjemný a nevtíravý, ovládání je intuitivní. Všehovšudy tak mohu hru doporučit, zejména pokud máte rádi oddechovky a strategie, a myslím, že jejího pořízení rozhodně nebudete litovat.

Doporučujeme: