Civilizace 6 – recenze hry

Ano, po dlouhé době je to zase tady! Ta správná vůně nového dílu Civilizace. Od tolik oblíbeného čtvrtého dílu se hodně změnilo.

Civilization VI

Už není možné shromáždit všechny vojáky na jednom poli a tím vytvořit neprostupnou hradbu pro nepřítele. Oproti čtyřce se také velmi mění politická sféra hry a i celková správa měst. Šestka si po vzoru pětky nechává charakteristické šestiúhelníková pole, příliš se nezměnil ani styl boje.

Ale teď už k recenzi Civilizace 6!

Civilizace VI recenze hry

Civilizace VI – recenze

Radikální novinkou je výstavba měst. Jistě si každý hráč pamatuje, jak dříve jen naklikal stavební požadavky do města a dál se už o konkrétní budovu nestaral. S tím je teď konec. Určitou stavbu umisťujete na konkrétní pole, čímž jí můžete přidat nějaký bonus. Například výzkumná vědecká střediska umístěná v kopcích pracují rychleji než v lese. Tudíž se vám vyplácí zakládat specializovaná města, než se snažit vytvářet v každém všechno.

Civilizace hra a styl boje

Nový zajímavý prvek je styl boje. Tentokrát tu jsou dva druhy vojenských jednotek, klasičtí vojáci a tzv. podpůrné jednotky, které připojujete k vaší armádě. Jak už víte, jednotky nejde mít obvykle všechny na jednom poli, toto umožňují jen některé výjimečné okolnosti, jako například Napoleon Bonaparte, připojený k vašemu vojsku.

TIP: Northgard – recenze hry

Boje tedy přináší novou porci strategie, pro fanoušky série to bude jistě krok dobrým směrem, jelikož dlouhá obléhání měst v předchozích dílech, která obnášela jen odstřelování města katapulty a následné bezhlavé útoky proti hradbám nebavila po nějaké době snad nikoho.

Politický systém

Velikou změnou je výběr politického systému a politika celkově. Svůj národ si můžete profilovat na výzkumném stromu téměř donekonečna.  Každý národ má předpoklady k jiné politice, stejně tak každé politické zřízení má své klady a zápory.

S politikou souvisí také diplomacie, která se tentokrát také dočkala oživení.

Každý světový lídr má své charakteristické rysy, podle kterých se chová a vám se velmi zjednoduší hraní, pokud je prokouknete. Potom například víte, že nejlepší cesta jak se spojit s Egypťany je mít armádu větší než oni, potom se vás bojí a raději než válku, volí spojeneckou smlouvu.

Slavné osobnosti

Velmi složitou součástí Civilizace VI je systém slavných osobností. Podle toho jak hrajete, se vám daná osobnost může objevit, popřípadě si ji můžete koupit. Opravdový problém ovšem nastává až s příchodem umělců. Daný malíř vám nakreslí obraz, který vy můžete zasadit do galerie. Jenže aby to fungovalo, musíte ji zaplnit dalšími díly, nejlépe jiného autora. Obrazy se dále ještě dělí na portréty, kresby krajiny atd. A přesně tímto složitým systémem se musí prokousat každý hráč, který chce mít dobrou galerii a dobrou úroveň kultury.

Verdikt

Sečteno, podtrženo je Civilizace VI dalším velmi povedeným dílem, který do série přidává mnoho nového.

S nádhernou malovanou grafikou, historickými fakty a agresivními protihráči je to pořád ta správná stará civilizace v novém kabátu!

Podobné hry: