Mafia 1 Definitive Edition – recenze hry

Původní hra Mafia 1 z roku 2002 si postupem let vybudovala obrovskou fanouškovskou základnu a zcela právem se tak zařadila mezi kultovní hry, proto způsobilo poměrně značný poprask, když bylo ohlášeno její přepracování pro nejmodernější generaci konzolí.

Youtube video návod

Mise / kapitoly

 1. Nabídka, která se neodmítá (An Offer You Can’t Refuse)
 2. Uprchlík (Running Man)
 3. Molotov party
 4. Běžná rutina (Ordinary Routine)
 5. Fairplay + závod
 6. Sára (Sarah)
 7. Radši si zvykej (Better Get Used to It)
 8. Kněz + Coura (The Saint and The Sinner)
 9. Výlet do přírody (A Trip to the Country)
 10. Omerta
 11. Návštěva lepší společnosti (Visiting Rich People)
 12. Skvělý obchod (Great Deal)
 13. Dobrou chuť (Bon Appétit)
 14. Všechno nejlepší (Happy Birthday)
 15. Bastard se štěstím (You Lucky Bastard)
 16. Smetánka (Crème de la Crème)
 17. Volební kampaň (Election Campaign)
 18. Jen tak pro radost (Just for Relaxation)
 19. Melouch (Moonlighting)
 20. Smrt umění (The Death of Art)

Nyní si ji tak můžeme zahrát jak na PC, tak i na nejnovějších řadách konzole PS4 a PS5 a také Xbox One.

V různých žebříčcích se Mafia 1 objevuje na předních příčkách nejoblíbenějších her, přičemž je dost možné, že je vůbec nejlepším herním titulem, jenž vznikl od některého z českých videoherních vývojářů. Remake má pak na svědomí Hangar 13, což sice není česká společnost, ale i tak na titulu spolupracovala celá řada lidí, která se podílela už na zmiňované původní hře.

Dodejme, že existují poté hned dvě další pokračování, přičemž třetí díl Mafie nese českou stopu už pouze minimálně. My se však v této recenzi zaměříme na první díl z Mafia Trilogy.

Hra Mafia: Definitive Edition recenze

Třebaže si myslíme, že Mafii není potřeba nijak zvlášť sáhodlouze představovat, zcela jistě se najdou tací, kteří s ní dosud neměli co dočinění, proto si alespoň částečně nastíníme, o co zde jde.

Mafia Definitive Edition 1

Příběh Mafie nás zavede do podsvětí města Lost Heaven třicátých let 20. století, tudíž do doby americké prohibice. Hlavní postavou, za kterou hrajeme, je původně taxikář Tommy Angelo, který se shodou zvláštních okolností stává členem jednoho ze dvou největších mafiánských gangů ve městě. Ten poté buď sám nebo se svými kumpány plní úkoly, jimiž ho zásobuje jeho šéf Don Salieri. A že se jedná často o sakra fušku. Po letech se však proti své rodině obrací zády a rozhodne se spolupracovat s vyšetřovateli.

Hratelnost, soundtrack, dabing

Během hraní si vyzkoušíme řízení nejrůznějších vozidel či střelbu ze široké palety zbraní. V zásadě se dá říci, že Mafia má toho spoustu podobného se slavnou sérií GTA, nicméně má daleko propracovanější příběh.

TIP: Tento Mafia 1 remake si můžete stáhnout v PS Store, pokud máte zaplacené členství PlayStation Plus Extra nebo Premium.

Také je zasazena do zcela jiného období a vyprávěna je především pomocí cut scén. Při samotném hraní pak pracuje s pohledem ze třetí osoby. Titul tak mnohdy působí takovým až filmovým dojmem, což není na škodu. Naopak to pomáhá dokreslit atmosféru své doby, a to se musíme zmínit ještě i o skvělém soundtracku, jenž to vše podtrhuje.

Čeština

To, čím tato hra vyniká, je skvělá hratelnost a rovněž i výborný příběh, o kterém již bylo řečeno. Zcela zásadní je pak také nepřekonatelný český dabing, přičemž lepší nám jiná hra nabídne jen těžko.

Mafia Definitive Edition 2

Vedle hlavní příběhové linie a plnění jednotlivých misí je zde také mód volné jízdy, kdy se můžete prohánět nerušeně po městě a obdivovat krásy ulic, zákoutí a do detailu prozkoumat celou mapu. To vám nabídne další hodiny ve hře vedle kampaně, která není nijak zvlášť dlouhá, ale dalo by se říci, že spíše adekvátní. Na singleplayer rozhodně.

Verdikt (hodnocení)

Mafia Definitive Edition v každém případě udělá radost každému fanouškovi původní hry. To, co fungovalo tehdy, funguje i nyní, jen to vše vypadá o poznání lépe díky přepracované grafice. Moderní kabát Mafii sluší a díky tomu jsou více zřejmé i jednotlivé detaily, na které byl během vývoje brát zřetel.

Mafia Definitive Edition 3

Vůbec také nezáleží na tom, zda znáte původní hru, nebo jste naprostým nováčkem. Hra vám má co nabídnout v obou případech. Pokud patříte mezi hráče, kteří máji rádi propracované příběhové hry, případně trochu toho cestování do dob minulých, neměli byste hru opomenout. Dokáže vás totiž dost rychle vtáhnout a nabídnout dlouhé hodiny hraní ve zločineckém podsvětí.

Hru koupíte na Heureka.cz

Související: