Playstation 5 – vše co potřebujete vědět. Zapojení, nastavení, instalace

Sony Playstation 5, herní konzole deváté generace, konečně dorazila, takže má recenze vám představí, co vše najdete v krabici, jak vše nastavit a zprovoznit, ale také jaká vylepšení má proti PS4 Pro, kterou doma stále máme.

Playstation 5 cena, předobjednávka a dostupnost

Jak všichni asi víte, PS5 je nedostatkové zboží. Moje předobjednávka byla z prosince 2020 a Plejstejšn 5 mi přišel až o půl roku později v červnu 2021. Měl jsem jej „zamluvený“ na několika obchodech, ale první mi jej dodal Datart, takže ostatní rezervace jsem zrušil. Alza i CZC slibovaly dodání až před Vánoci 2021 :)

Jen pro zajímavost, u nás v Ústí nad Labem do Datartu prý přišly jen 3 kusy a pouze objednávky z e-shopu. Hodně lidí se tam prý ptá, kdy bude PS5, ale když jsem se zeptal na to samé, odpověď byla prý až příští rok.  Podívejte se sami na internetové obchody, dostupnost někde ani neukazují, jinde to posouvají každý měsíc.

Verze PS5

Prodává se verze jak s mechanikou a také bez BlueRay mechaniky – digital edition, která je rozhodně designově hezčí. Tu jsem také vybral, v době, kdy se téměř veškerý obsah distribuuje digitálně, asi není potřeba mít doma „placky“, navíc ta s „dvd“ stojí o několik tisíc víc a raději jsem si místo toho koupil druhý gamepad Dualsense, ten rozhodně bude mít více využití.

Parametry hardware – specifikace

 • Procesor 8 jádrový Zen 2 3,5GHz
 • Paměť 16GB GDDR6
 • SSD disk 825 GB
 • Grafický procesor Custom RDNA 2
 • Ovladač DualSense
 • 2x USB3
 • 1x LAN 1GB
 • 1x USB-C
 • 1x HDMI 2.1
 • Wi-Fi IEEE 802.11ax
 • Online služba PlayStation Network
 • Hmotnost 4,5 kg
 • Zpětná kompatibilita se Sony PlayStation 4

Rozměry

 • Výška: 39 cm
 • Šířka: 26 cm
 • Hloubka: 10,4 cm

Obsah balení

Už samotná krabice je dost těžká a ta herní konzole také váží víc než předchozí model, tak snad bude stejně, ne-li více kvalitní :)

Co vše tedy obsahuje balení:

 • Playstation 5
 • Ovladač Dualsense
 • Napájecí kabel pro konzoli
 • Usb kabel pro gamepad
 • HDMI kablík
 • Stojánek
 • Manuály

Pozor, pokud chcete PS5 připojit kabelem k internetu, což doporučuji, pak je dobré vědět, že zde chybí a jen nutné si jej koupit. Ale stojí pár korun.

PS5 obsah balení

PS5 a krabice

Jak vypadá Playstation 5

Pohled shora

Sony Playstation 5 - horní strana

Přední strana

Sony Playstation 5 - přední strana

Zadní strana

Sony Playstation 5 - zadní strana

PS V zespodu

Sony Playstation 5 - zespodu

Instalace stojánku

PS5 můžete používat jak na stojato tak i naležato. Já ji mám „na stojáka“, takže je nutné pomocí malého šroubováčku vycvaknout ten plast ze spodku konzole, zde je šroubek, ten prostrčíte stojánkem a tento na stejné místo přišroubujete.

Stojánek na PS5

Stojánek na PS5 - 2

Stojánek na PS5 - 3

PS5 místo na přidělání stojánku

Stojánek na PS5 - 4

Stojánek na PS5 - 5

Ovladač Dualsense

Kdo jste zvyklí na gamepad Dualshock z Playstation 4, můžete si je oba porovnat. Designově je ten nový rozhodně hezčí, je vidět pokrok, vždyť mají od sebe skoro 10 let.

Sony ovladače PS5 Dualsense a PS4 Dualshock

Dualsense je trošku těžší, ale tlačítka i ovladače jsou přesně tam, kde jste zvyklí, což je dobře, protože když něco funguje, proč to měnit, že ano. Skvěle se drží, má nově protiskluzovou vrstvu, takže i v zápalu hry, když se vám budou potit ruce, vám z nich nevypadne.

Pod tlačítkem PS je vypínání reproduktoru gamepadu, pokud jste si jej v nastavení konzole neztišili.

Dualsense PS5 gamepad

Z přední (druhé) strany ovladače je konektor pro nabíjení, jinak ten krásný design nic neruší.

Zapojení a první spuštění

Zapojení zvládnete snadno, stačí propojit veškerou kabeláž jak je vidět na obrázku.

PS5 zapojená kabeláž

Poté, co budete mít propojen dualsense ovladač s konzolí, na něm stiskněte prostřední tlačítko PS, čím se Plejstejšn spustí, ovladač se zároveň synchronizuje a také se bude nabíjet.

Průvodce instalací

V průvodci se zobrazí jako první nastavení jazyka. Čeština už tam přímo je dostupná, takže na rozdíl od PS4 ji není nutné dodatečně nastavovat, ale rovnou vše máte česky, jak instalaci tak i poté menu.

Na začátku tedy vyberte svůj jazyk – čeština.

Playstation 5 nastavení 011

Upravte oblast zobrazení na křížovém ovladači gamepadu pomocí tlačítek nahoru a dolů.

Playstation 5 nastavení 02

Možnosti napájení pro režim odpočinku doporučuji nechat na výchozí volbu, tj. používání nízkého výkonu. Sice spotřebovává méně energie, ale některé funkce vypnuty, nepoužívají se aktualizace a také se nenabíjí ovladače. Doba kdy se režim odpočinku zapne ale lze později nastavit, takže pokud tam dáte třeba 4 hodiny, do té doby se musí snad každý update i hra stáhnout.

Playstation 5 nastavení 03

Licenční smlouvu systémového softwaru je nutné potvrdit.

Playstation 5 nastavení 04

Aktualizace software PS5

Aktualizovat systémový software je nutnost, takže zvolte Pokračovat.

Playstation 5 nastavení 05

Právě ty nejnovější aktualizace vám umožní hrát i hry ze starší konzole Playstation 4 (kterých je bohužel stále převaha, nových her na PS5 moc zatím není).

Zvolte Aktualizovat.

Playstation 5 nastavení 06

Pokračujte stiskem tlačítka PS na ovladači.

Playstation 5 nastavení 07

Stáhne se nejen system software update pro samotnou konzoli, ale i pro bezdrátový ovladač, stačí potvrdit volbu Aktualizovat nyní.

Playstation 5 nastavení 08

Přihlášení

Pokud již máte PS4, nebo jste si účet na PSN již vytvořili třeba na počítači, přihlaste se pomocí e-mailu a hesla. To je podle mě nejrychlejší varianta. Účet lze ale vytvořit i přímo zde u volby Vytvořte si účet a také si můžete stáhnout do mobilu aplikaci PlayStation App, kde zvolíte nabídku Nastavení a zde vyberete volbu Přihlásit do systému PS5. Jde to jak pomocí QR kódu, který se vám ukáže na obrazovce, případně díky 6-místnému kódu.

Playstation 5 nastavení 09

Dále si zvolte Avatar.

Playstation 5 nastavení 10

Potvrďte, že jste to vy a klikněte na Přihlásit se.

Playstation 5 nastavení 11

Zvolte si nastavení ochrany soukromí:

 • Sociální a otevřený
 • Týmový hráč
 • Úzce zaměřený přítel
 • Sólo a úzce zaměřený

Playstation 5 nastavení 12

Zabezpečte si účet pomocí přihlašovacího kódu nebo hesla pro nákupy.

Playstation 5 nastavení 13

2 fázové ověření

Čím více zabezpečení nastavíte, tím hůře se případnému útočníkovi ztíží snaha např. ukrást váš účet. Lze to ale jako mnoho voleb zde Odložit na později a dodatečně nastavit.

Playstation 5 nastavení 14

Rodina v systému PlayStation

Jestliže vás na konzoli bude hrát víc, nastavte si jednotlivé účty a pro děti lze omezit třeba dobu hraní nebo limit útraty v PS Store nebo omezit chatování atd.

Playstation 5 nastavení 15

Mediální aplikace

Kdo rád u hraní poslouchá hudbu, určitě využije Spotify nebo Youtube, ale je zde i aplikace Netflix, Apple Tv nebo Prime video a další.

Playstation 5 nastavení 16

Přenést data z vašeho systému PS4

Kdo přechází z Playstation 4 na PS5, v této volbě může veškerý obsah přesunout ze staré konzole na novou. My jsme si doma nechali „čtyřku“, takže jsem převod nedělal. Samozřejme lze tuto akci také Odložit na později.

Playstation 5 nastavení 17

Úvodní obrazovka PS5

Takto vypadá úvodní obrazovka herní next gen konzole Plejstejšn V. Jak už jsem psal výše, her plně optimalizovaných pro PS 5  není mnoho, často to jsou gamesy z PS4, které doplnil patch pro novou verzi Playstation, takže grafika je více líbivá.

Sony Playstation 5 úvodní obrazovka

Video, jaké má nastavení menu PS5

Hodnocení

Jako letitý uživatel PS4 Pro mám rozhodně co porovnávat. V poslední době mi vadilo, že „čtyřka“ dost hučí i po vyčištění při graficky náročnějších hrách, u „pětky“ není slyšet vůbec nic, skoro ani nepoznáte že je zapnutá. Co jsem četl, tak by to chlazení mělo být lépe vymyšlené a navíc tam nebude topit klasický harddisk, protože tam je SSD a ten nehřeje ani není slyšet.

TIP: Jak přidat SSD disk M.2 do herní konzole PS5

Hodnotit vzhled je asi subjektivní věc, ale PS4 se mi líbí víc, navíc je menší a vejde se vám do „poličky“ i na ležato, PS5 je celkem vysoká, já ji vhodně umístil za televizi, takže ani není vidět. Zepředu když se rozsvítí je to paráda, ale jinak byste ji skoro přehlídli, když ji postavíte vedle šanonů :)

Zapojení je snadné a za tu cenu, na kolik vás vyjde, by vás stála jen kvalitní grafická karta do pc, zde máte komplet herní zařízení, u kterého se zabaví celá rodina.

Za mě opět skvělý kup, jako když jsem kupoval předchozí generaci a doufám, že bude sloužit hodně dlouho, dokud nevyjde PS 6 :)

Dlouhodobý test plánuji, takže tuto recenzi poté rozšířím o další zkušenosti.

Odkazy: