Retro konzole Commodore 64 Mini – Malá, ale šikovná

S retro konzolemi se v posledních letech roztrhl pytel. Krom velkých firem, jež prosluly výrobou jedněch z prvních herních zařízení – Nintenda, Segy a Atari, přiložila ruku k dílu ve snaze oživit populární herní stroje i společnost Retro Games, která přišla právě s retro konzolí Commodore 64 Mini, odkazující na osmibitový počítač C64, jenž vládl trhu v 80. letech minulého století. Na českém trhu se objevila koncem loňského roku, přesněji řečeno v listopadu 2018.

Nezaměnitelný vzhled a pestrá paleta her

Co na této konzoli, respektive zmenšenině původního počítače Commodore 64, musí snad každého zaujmout na první pohled je její opravdu působivý a stylový design. Zcela bez nadsázky se tak dá použít třeba i jako dekorace do bytu každého fanouška retro technologií. Ale samozřejmě její prioritní funkcí zůstává hraní – a to není rozhodně vůbec špatné, ba naopak!

Hry

Na výběr je z celkem 64 předinstalovaných ikonických herních titulů, které navíc perfektně pokrývají většinu žánrů, narazit tak lze na střílečky, skákačky, adventury, ale třeba i na sportovní hry. Jmenovitě je předinstalován například Robin of the Wood, Jumpman či Summer Games II. V porovnání s nabízenou kvalitou, propracovaností a zábavností pak potěší i nízká cena Commodore 64 Mini, která se v současné době pohybuje někde u hranice tisíce korun.

Joystick nepatří k těm nejlepším, samotná konzole však ano

Za slabinu této konzole bych označil herní ovladač, tedy přesněji řečeno joystick. Ten má na můj vkus možná trochu tužší ovládání, díky čemuž se mi některé hry vyžadující svižné a prudké reakce hůře ovládají.

Naštěstí díky dvěma USB portům si lze připojit svůj vlastní ovladač, potažmo dokonce i klávesnici.

Nevýhodou je též i to, že za pár měsíců, ne-li dní, přijde vylepšená verze této konzole, byť tedy ne v takto kompaktním hávu. Nicméně obecně vzato se jedná o jednu z nejlepších retro konzolí současnosti, a to i přes to, že se na jejím vzniku nepodílel žádný z gigantů herního průmyslu.

Hodnocení – 85%

+ dechberoucí design

+ zajímavá a široká nabídka her

+ příznivá cena

+ USB porty

– tužší joystick

– brzy bude uveden nový model