FIFA 19 – zábavné zápolení s virtuálním míčem

FIFA 19 – populární fotbalový simulátor od vývojářů z EA Sports, vycházející na všechny hlavní platformy (PC, PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360 a Nintendo Switch), se dočkal 28. září 2018 svého dalšího pokračování nesoucího název FIFA 2019 a já jsem si ho, jakožto zarytý fanda této série, rozhodně nemohl nechat utéct a bez sáhodlouhého přemýšlení jsem si jej zakoupil, konkrétně tedy jeho PC variantu.

Nyní po téměř půl roce hraní tohoto virtuálního fotbalu, pohybujícího se na hraně simulace a arkády, bych se s vámi chtěl podělit o zkušenosti a pocity, ať už ty pozitivní či negativní, jež mě provázely během jeho hraní.

Fifa 19 – vylepšení všude tam, kam se podíváš

Mezi nejzásadnější a na první pohled nejviditelnější novinku tohoto ročníku FIFY patří přítomnost Ligy mistrů, která je zpracována moc hezky a velmi věrohodně, včetně například televizní grafiky, úvodního ceremoniálu s proslulou znělkou či atmosféry, jež panuje na stadionu. Krom Ligy mistrů je nově ve hře i Evropská liga.

Fifa 19 - 3

Součástí oficiální licence Ligy mistrů a Evropské ligy jsou i české týmy – Plzeň, Slavia a Sparta. Bohužel další zástupci – Jablonec a Olomouc, kteří se těchto soutěží v letošní sezóně účastnili, zde nenalezneme. To vše je ale v podstatě jen malá náplast za absenci kompletní české ligy ve FIFĚ 19.

Co se týče hratelnosti, tak ta doznala několika změn oproti předchozímu ročníku a s čistým svědomím si dovolím tvrdit, že změn jednoznačně k lepšímu.

Nejvíce bych asi vyzdvihnul zpomalení tempa hry, jež nyní více odpovídá reálnému fotbalu a nutí tak hráče více komplexně myslet. Je tak nutno volit častěji kombinační hru, a nejen bezhlavě mačkat tlačítko se sprintem.

Fifa 19 - 4

Dalšími změnami pak jsou načasované střely, které mi tedy ze začátku upřímně činily značné problémy, ale po čase jsem si na ně zvyknul, věrohodnější pohyby hráčů a v neposlední řadě i vylepšený model kolizí mezi hráči.

Rovněž mě, jakožto velkého fandu Football Manageru, potěšila přepracovaná obrazovka s taktikou, nyní nově obsahující opravdu značné množství nastavení taktických variant a pokynů. Navíc vše není jen tak na oko, ale během hraní lze skutečně pocítit, že učiněné taktické změny mají znatelný význam na průběh zápasu.

Zabaví především online

Není pochyb, že pro EA Sports tvoří gró FIFY 19 Ultimate Team, neboť ten jim přináší jednoznačně největší finanční zisky, a tato snaha udělat, co nejpropracovanější a nejzábavnější online mód je na výsledku setsakramentsky znát, neboť Ultimate Team přesně toto splňuje. Ano, sice za poslední roky v něm nedošlo k žádným převratným změnám, nicméně téměř vše je v něm už tak odladěno do posledního detailu, tudíž ani v podstatě zde není moc, co vylepšovat či měnit.

Pokud se zaměřím na offline hraní, tak módy kariéry, sezóny i jednotlivých zápasů dokáží zabavit, ale skutečnost, že jsem 90 % svého času ve hře strávil hraním online asi jednoznačně vypovídá o tom, že online hraní představuje přeci jenom o poznání větší zábavu.

Fifa 19 - 5

Co mě však z nabízené palety offline režimů upřímně zklamalo byla Cesta, ta i přes to, že se těší mezi ostatními hráči velké oblibě a i mě ve FIFA 17 nesmírně bavila, ve mě nezanechala žádný pocit toho, že mě její hraní i ve FIFA 19 baví a rovněž i letošní příběh mě nikterak nezaujal a je z mého úhlu pohledu jen a jen dobře, že se jedná o poslední ročník FIFY, jehož byla součástí.

85%

+ licence Ligy mistrů a Evropské ligy 

+ změna hratelnosti 

+ atmosféra na stadionech 

+ Ultimate Team 

+ taktické pokyny 

–  absence české ligy 

–  cesta Alexe Huntera

Související:

Fifa 22 – recenze hry