Pro Evolution Soccer 19 smazává rozdíly mezi realitou a simulací

Na letošní ročník PESka, jak se Pro Evolution Socceru zkráceně přezdívá, jsem se těšil ze všech her snad nejvíce, neboť ten měl přinést značné změny v hratelnosti, které by měly zápolení na virtuálním zeleném pažitu ještě více přiblížit realitě.

Osobně jsem měl prvně možnost tuto sérii vyzkoušet až po zakoupení PES 2017, ale v každém z dílů, jež jsem si měl možnost zahrát, došlo k významnému progresu, zejména tedy právě v oblasti přiblížení se realitě, letošní ročník nevyjímaje.

PES 19 – hra pro opravdové milovníky fotbalu

Vývojáři z Konami, kteří pracovali na fotbalové simulaci PES 19, kladli největší důraz na hratelnost a na co nejvíce realistický zážitek z hraní, a já mohu potvrdit, že se jim tato snaha povedla přetavit ve skutečnost. Hráči na hřišti, i přes to, že perfektně a svižně reagují na vaše pokyny zadávané pomocí kláves či tlačítek na gamepadu, nepůsobí jako bezchybní roboti, a i takový mistr tesař, jakým je Lionel Messi se občas utne.

Rovněž perfektní je fyzika míče, jež se povětšinou odráží přesně tam, kam by se na základě fyzikálních zákonů dalo předpokládat a též i pohyby a kolize hráčů působí nebývale reálným dojmem.

PES 19 - Pro Evolution Soccer 2019 recenze hry

Ke skvělé hratelnosti přispívá i vynikající ovládání. Rozhodně pak mohu ke hraní PES 19 doporučit gamepad, neboť ten dokáže povznést herní prožitek ještě na vyšší level.

V souvislosti s PES 19 bývá často skloňováno to, že mu může ublížit absence oficiální licence Ligy mistrů, o kterou v letošním roce přišel. Zároveň se hráči nedočkají ani licencované Bundesligy či oficiálních názvů klubů v Premier League či La Lize.

Nicméně vzhledem k možnosti stáhnout si bezplatné módy, doporučit pak mohu zejména ty z pes-patch.com, které do hry umožní přidat všechen chybějící licencovaný obsah, v tomto žádný problém neshledávám.

Ač jsem převážně online hráč, tak v PES hraji jednoznačně častěji offline, neboť umělá inteligence počítačových protivníků je na vysoké úrovni a její pokoření je pro mě výzvou, všechny zápasy proti ní jsou tak doslova nervy drásající.

PES 19 - Pro Evolution Soccer 2019 recenze hry 2

Vůbec nejčastěji pak hraji Master League, což je de facto kariérní mód, ve kterém krom samotného výkonu na hřišti je třeba řešit i skauting či hospodaření s penězi.

Populární online mód myClub, obdobu Ultimate Teamu známého z FIFY, jsem si párkrát vyzkoušel, nicméně mě moc neoslovil, neboť bohužel z mého úhlu pohledu trpí na časté výpadky spojení mezi hráči způsobené serverem a zbytečně složitý model herní měny.

Zápas mezi PES 19 a FIFA 19 by skončil remízou

Co mě na Pro Evolution Soccer 2019 zaujalo na první pohled byla skutečnost, že jednotliví hráči nepůsobí jako přes kopírák, a každý virtuální fotbalista tak má určité své vlastní charakteristické vlastnosti herního projevu, které navíc v případě těch největších jmen plně odpovídají jejich hernímu projevu, jaký aplikují v realitě. Hráč tak při výběru týmu musí více přemýšlet nad tím, zdali se mu dotyčný fotbalista hodí do koncepce jeho týmu či nikoliv a nespoléhat se tak jen na prosté statistiky.

Aby toho nebylo málo, tak krom zdůraznění individuality hráčů PES 19 nabízí i opravdu širokou škálu taktických možností a pokynů, jež vám umožní ještě lépe řídit dění na hřišti, a které dovádí zážitek z hraní téměř k dokonalosti. Z osobní zkušenosti pak mohu potvrdit, že všechny provedené taktické změny se okamžitě projeví na hřišti a vy tak máte pocit, že sedíte na lavičce vašeho mužstva nikoliv v křesle před počítačem.

Naopak bych vývojáře rozhodně nepochválil za menu, ba naopak, neboť to působí značně zmateným a nepřehledným dojmem. Ano, člověk si po chvilce zvykne na umístění všech funkčních tlačítek, ale přeci jen by menu neuškodilo trochu více přehlednosti a jednoduchosti.

Co by to bylo za recenzi na Pro Evolution Soccer kdyby v ní chybělo srovnání s letošním ročníkem jeho největší konkurence v podobě FIFY 19.

Jelikož jsem měl možnost oba tyto tituly hrát, tak na závěr mohu vynést můj rozsudek znějící následovně – obě hry nabízejí přibližně stejně kvalitní obsah, pokud však hledáte primárně fotbalovost, tak je tu pro vás spíše PES 19, ovšem pokud vás baví především hraní online a jde vám primárně o zábavu, tak vás mohu odkázat spíše na FIFU 19.

Hodnocení:

85%

+ věrohodná simulace fotbalu

+ fyzika

+ zdůraznění individuality hráčů

+ komplexní možnosti nastavení taktiky

+ umělá inteligence počítačových protivníků

– nepřehledné menu

– lehce nedoladěný online mód