Samorost 3 – recenze hry

Ve světě počítačových her je mnoho různých titulů, které se dostaly i mezi nenáruživé hráče. Mezi ně jistě patří také série logických her od české firmy Amanita design. Jmenovitě tam patří Machinarium, Botanicula a (zatím) trilogie Samorost.

Hra Samorost 3

Nejnovějším přírůstkem je právě Samorost 3. Pokud ho porovnáme s předchozími verzemi, je vidět, že jeho tvůrci udělali pořádný skok vpřed. Svědčí o tom už jen fakt, že na prvním kousku – Samorost 1 pracoval Jakub Dvorský sám a vytvořil ho jako závěrečnou školní práci, zatímco na Samorostu 3 už se podílelo devět lidí.

Samorost 3 - medvěd

Jak je u této trilogie her obvyklé, znovu vás celým příběhem provází roztomilý skřítek v bílé čepičce. Tentokrát se však s ním vydáváte na cestu za objevením jeho předků. A není v tom sám, na pomoc si s sebou vzal malou trumpetku, která mu umožňuje mluvit s tvory, s nimiž se na své pouti setká.

Samorost 3 - jeskyně

Pokud by se vám prvotní planetka zdála malá, nezoufejte, je to jen počátek velkého dobrodružství. S propracovanější grafikou přichází totiž i propracovanější a delší příběh. Ovšem občas je propracovaný až tak moc, že je hra v některých úsecích velmi složitá. Proto přijde často vhod jakási nápověda. Musím uznat, že oproti Machinariu se zdejší úkol pro zobrazení nápovědy zdá velmi jednoduchý. Nemusíte se ale stydět nápovědu použít, ne vždy je z ní totiž jasně patrné, co je potřeba teď udělat, abyste se dostali dál. A i když někdy klikáte na správnou věc, někdy čekanou odezvu nedostanete. Hra je v tomhle velmi citlivá a je opravdu důležité klikat na ta správná místa. Naštěstí jsou možnosti nějaké akce naznačeny změnou kurzoru.

Výhoda toho, že je Samorost 3 v češtině, netkví ani tak v ovladatelnosti – je to vše koncipováno formou jednoduchých symbolů – nýbrž v tom, že člověk občas porozumí tomu, co si bytosti říkají. Když na vás skřítek po špatné akci zabrumlá „nene“ nebo nějaké zvláštní zvířátko ze stromu zakřičí „ahoj“, dokáže to vyvolat úsměv ve tváři a odhodlání pokračovat dále v hraní.

Hra je opravdu dlouhá, proto, pokud se vám předchozí verze líbily, určitě si ji neváhejte zakoupit. Stojí to za to a rozhodně nad ní nestrávíte jen několik minut, abyste pak litovali vložených úspor.

Dokáže zabavit i na několik hodin a svou obtížností přináší spoustu nových výzev, které čekají jen na to, až je splníte.

Související: