Stolní hry pro děti od 5 let

Co byste dělali, kdyby došla elektřina a všechna elektronická zařízení jako tablety, mobily a počítače přestaly fungovat? Určitě by na řadu přišly klasické deskové hry, které většina z nás v dětství hrála s rodiči a leckdy na ně rádi vzpomínáme. Dnes už je her mnohem víc typů a druhů než jen Člověče, nezlob se :)

Stolní hry pro děti od 5 let

Mám děti ve věku 5 a 8 let a i když obě rádi na pc i tabletu zapaří, „hry s kostkou a figurkami“ nebo kartami si s námi, rodiči, ale také rádi oba zahrají.

Tyto hry budou Vaše děti bavit a budou na ně vzpomínat, až vyrostou. Nenechte proto své ratolesti vychovávat počítačem, ale hrajte si s nimi.

Jožin z Bažin

Stolní hra, kterou vymyslel Ivan Mládek, známý srandista :) a autor stejnojmenné písně. V této hře jezdíte po políčkách na hracím plánu skoro stejném jako u „člobrda“, ale s tím rozdílem, že uprostřed jezdí po kamenech Jožin a vždy, když stoupne na oranžové políčko, otočí hracím polem doleva nebo doprava o tolik políček, kolik hodil na kostce. A pokud stojíte na „špatném“ místě, spadnete se svojí figurkou do díry :) Naopak vy můžete také Jožina chytit, ale musí být na jednom ze 4 kamenů uprostřed hracího pole.

Jožin z Bažin

Paní pavouková

Mají-li Vaše děti dobrou paměť, pak tuto hru málokterý rodič vyhraje. Princip hry je v tom, že kolem velkého pavouka je v malých dírách zapíchaných několik desítek menších pavoučků a jakmile se paní pavouková začne otáčet, vy je musíte vyndavat v počtu, který se dozvíte otočením šipky na hrací kartě. Ten, kdo malé pavouky na tyčce do těch dírek dává, si bude celkem dobře pamatovat, který tam šel vložit zlehka a kde to bylo těžší a právě na ty se zaměří. Sice se nejedná o hru, u které by dítě vydřelo celé odpoledne, ale rozhodně stojí za zakoupení.

Paní Pavouková

Dostihy a sázky

Legendární hra, podobná se hrou Monopoly, kde ale kupujete koně a stáje a protihráč, co na Vaše stáje stoupne, bude dost platit. Můj tip, poslední dva modré koně před Startem se jmény Narcius a Napoli. Sice jsou jen 2, obvykle mají stáje 3 koně, ale tito dva Vám vydělají třeba 20 000kč, pokud budete mít všechny dostihy obsazené a protihráč na ty vaše bude muset stoupnout.

Dostihy a sázky

Umí prase létat?

Tato hra je poměrně nová, ale o to víc zajímavá a hlavně se při ní i děti naučí mnoho věcí o zvířatech. Hráči musí své žetony umístit na políčka kolem „závodní dráhy“, kde má každý své malé prasátka a posouvá se vpřed podle počtu správných odpovědí. Jeden z hráčů vždy otočí kartičku, na které je zvíře a hráč musí uhodnout, zda má například 4, 6 nebo 8 nohou, žije v noci, ve vodě, na poušti, zda se jedná o ohrožený druh, čím se živí, a tak dále. Jistota je kartička zuby, ty má skroro každé zvíře :) V jednom kole můžete získat až 4 body, pokud na všechny otázky odpovíte dobře, pokud ne, za každou špatnou odpověď se jeden bod odečítá a hráč se se svým prasátkem posune o jedno políčko zpět. Vyhrává ten, kdo první dojede na konec dráhy.

Umí prase létat?

Tik tak bum

Tuto „bomba hru“ hrajeme již skoro dva měsíce od Vánoc, kdy ji děti dostaly od Ježíška :)
Hlavní podstatou hry je tikající bomba, kterou si hráči podávají poté, co řeknou slovo vztahující se k obrázku, který otočíte na začátku hry. Například téma bude koupelna a každý hráč musí říct jedno slovo, vztahující se ke koupelně. Kdo si už nevzpomene nebo mu vybouchne bomba v ruce, prohrává a kartičku si nechá. Kdo jich má nejvíc, prohrál.

Tik tak bum  

Stolní fotbal

Tato zábavná hra spíše pro kluky a táty :) již také pamatuje několik desítek let, kdy se začala vyrábět. Nedávno jsme byli na výstavě stavebnice Merkur v muzeu v Ústí nad Labem a také tam tato hra byla vystavena v expozici jak to vypadalo u nás za komunismu.

Ale zpět k fotbalu. Na zelené plastové trávě :) je několik hráčů, kteří díky vašim prstům kopou do kovové malé kuličky, která je míč a jako v normálním fotbale je účelem dát gól protihráči do jeho branky. Chce to trošku grif, než se to naučíte, ale pak už to jde samo.

Stolní fotbal

Karty Prší

Legenda, která se hodí při každé příležitosti. U menších dětí je nutné, aby už znaly čísla, což se ale sami naučí, když na vás budou při hraní koukat. Náš 5-ti letý syn už hraje tak dobře, že mi nedávno dal „nářez“ 10:4 :) V celém balíčku karet jich je 32, standartně každý hráč dostane 4, ale dá se hrát i se 6. Pravidla jsou jednoduchá, kdo dostane kartu „7“, bere z balíčku dvě navíc, hraje-li víc hráčů, dá se ta 7 přebít další, pokud máte a ten hráč který ji už nemá, sbírá karty 4. S dětmi je lepší ale hrát klasiku, ne přebíjenou. Barvy se dávají na sebe, svršek mění barvu na jinou a eso vynechává hráče po vás. Vyhrává ten, kdo nemá v ruce žádnou kartu.

Prší karty

Karty UNO

Opět jedna z těch nových her, v celém balíčku je 108 a jsou v v následujících barvách: Žlutá, Zelená, Modrá, Červená a s čísly od 0 do 9. Karta s číslem +2 znamená, že protihráč bere 2 karty navíc, +4 jsou navíc 4 karty a tuto lze dát na jakoukoliv barvu, +2 pouze na barvu stejnou. Karta s duhovým melunem :) mění barvu (něco jako svršek u Prší), karta s přeškrtnutým kolečkem (zákaz stání) :) znamená, že další hráč stojí a karta se dvěmi šipkami značí, že hráč, který ji dá do hry, může určit, kdo další je na řadě, nesmí ovšem toto použít na sebe. Hra končí, jako všechny karetní hry, když nemáte v ruce ani jednu kartu.

Uno karty

Scrabble pro děti

Vynikající hra na přemýšlení, spíše pro děti školou povinné, které už umí číst a nebude pro ně problém složit slovo či doplnit do části slova zbytek písmen. V dětské verzi je dost nápověd, existuje i Scrabble pro dospělé, kde už se Váš mozek musí zapojit víc ;-)

Scrabble pro děti

Související:

Déčko Adventní kalendář