Age of Empires: Definitive Edition recenze

Vzpomínáte si na dobu před více než dvaceti lety, kdy trhu vládly RTS (real-time-strategie) a adventury? Pak ve Vaší paměti určitě narazíte i na úžasnou počítačovou hru Age of Empires. Většina z nás si hru pamatuje jako strategii, která v sobě ukrývala velké a unikátní možnosti.

A právě rok 2017 nám všem přinesl její graficky a herně propracovanější remaster.

Age of Empires: Definitive Edition

Hra je remasterem prvního dílu, který by v nás hráčích měl nabudit pocit nostalgie a vzpomínek. Na druhé straně může vyvolat pocit, že se vracíme do doby dávno minulé. Dnes hráčsky preferujeme moderní nadčasové strategie a mnohým přijde herní žánr remasteru Age of Empires tak trošku z pravěku. Sám tento názor nesdílím. Historický kontext celé hry je pro mě zajímavý a přínosný. Navíc hratelnost hry zajišťují dnes často využívané klávesové zkratky, kterými lze seskupit jednotky nebo zadat stavbu budov. Tím Age of Empires hráčům nabízí více než jen přijatelnější grafiku a moderní hráčské rozhraní.

Age of Empires: Definitive edition

Co čekat od Age of Empires?

Age of Empires: Definite Edition přináší možnost výběru hned z několika národů od Egypťanů přes Řeky, Římany po Japonce. Hezky zpracovaný tutoriál dokončí i začínající hráči, ale nenechme se ukolébat, protože další levely budou náročnější. Těšit se můžete např. na kampaň s Babyloňany, která je nejen o sjednocení Babylonu, ale také o pomstě za krádež sochy boha Marduka a právě u ní přijdou první obtíže.

Age of Empires: Definitive edition 3

Variabilita kampaní je velkým pozitivem celé hry, velmi často nejde o pouhé stavění města, ale přidají se i zajímavé bitvy, případně rozvoj technologií. Nejzajímavěji se mi jevily kampaně, kdy byly k dispozici omezené zdroje a začínal jsem hrát úplně od začátku.

Nové prvky ve hře

Nová Age of Empires přináší i několik nových prvků, které jsou moderní a nám hráčům daleko více zpříjemní průchod jednotlivými levely.

Seznam vylepšení

  • Uživatelské rozhraní je kompaktnější a celkově přívětivější
  • Nový bojový příkazútok při přesunu – zajišťuje u jednotek v pohybu obezřetnost a v případě napadení i aktivní obranu
  • Rychlejší založení farmy
  • Ukazatel nepracujících vesničanů Vám usnadní jejich postupné zaměstnávání a zrychlí rozvoj ve vesnici
  • Hra po síti s přáteli
  • Při hraní proti PC – zlepšení v podobě plynulých reakcí PC na Vaše kroky – zatraktivnění hry
  • Vybudování větší armády mimo kampaň (dříve 50 dnes 250) – problémem je však takto velkou armádu uživit

Úskalí ve hře

  • Inteligence členů armády

Donutí Vás ovládat jednotlivé vojáky po jednom. Poslání armády skrz mapu se rovná jejich zabití a Vaší sebevraždě ve hře. Pro mnohé generály může být problémem i překonaní malého potůčku nebo stromek spadlý na cestě.

  • Slabší Pathfinding

Projevuje se v mnoha částech hry, mj. při vylodění nebo nalodění armády, které trvá velmi dlouho. Problémem může být dokonce i vylodění armády na jiném než určeném místě, které Vám může znemožnit původně plánovaný útok.

Skvělá 4K grafika

Programátoři a grafici odvedli úžasnou práci při tvorbě grafiky hry, která je u Age of Empires: Definitive Edition optimalizována až po 4K.

Age of Empires: Definitive edition 2

Díky pečlivé práci si hra udržela svůj osobitý styl z předchozích verzí přes míru nových detailů. Malými vadami na kráse mohou být slabší animace např. střel z katapultů, kdy odhozené kameny zmizí v budově a nic více se nestane.

Age of Empires: Definitive edition 4

Sám bych hru Age of Empires z roku 2017 doporučil především hráčům, kteří se chtějí vrátit do svých dětských let. Nostalgii, kterou ve Vás hra vyvolá bude dostatečně velkým uspokojením.

Doporučujeme: