DOOM 4 to je peklo již po čtvrté

Když vyšel první DOOM, tak mnoho z jeho současných hráčů ještě nebylo na světě. Dokonce i já jsem ještě čekal na svůj čas. I přesto je pro nás všechny DOOM něco jako božstvo. To nejlepší, co kdy vzniklo. Už uplynulo 23 let od prvního vydání a stejně je to asi moje nejoblíbenější hra.

Doom 4 recenze a příběh

Po velmi dobré dvojce a ucházející trojce na nás vystrkuje růžky už čtvrté pokračování, které si už svým názvem dodává odvahu. Nepřichází žádný DOOM 4, ale prostě a jednoduše DOOM!

Datum vydání bylo 13.5.2016

Nový DOOM se snaží odlišit od konkurence velmi osobitým stylem. Přichází s velmi redukovaným příběhem, který skládá jen z pár postav, zápletky a několika dialogů. Rozhodně nečekejte žádné zdlouhavé cutscény a nekončící vysvětlování. Už začátek hry jasně odhalí, že hrajete něco odlišného. Probudíte se na oltáři a během deseti vteřin máte na svém kontu už aspoň 3 mrtvé démony. Během dalších pěti minut se prostřílíte lokací, která vám má rychle vysvětlit všechny funkce vaší zbroje a boj s nepřáteli. Na současné poměry se s vámi hra vůbec nemazlí. To dokazuje i výběrem obtížnosti. Po klasických obtížnostech přichází možnosti Nightmare a Ultra Nightmare. Nightmare zvyšuje poškození a životy nepřátel na maximální úroveň. Ultra Nightmare vám ještě vezme checkpointy.

Překvapí vás množství nepřátel. Cacodemon, Revenant, Hellknight, Baron of Hell nebo jenom Impové. Ti všichni po vás půjdou. Na pomoc máte bohatou nabídku zbraní a také možnost přidat si na každou další dva zbraňové módy. Z brokovnice si uděláte například granátomet a rotační kulomet obdaříte další dvojicí hlavní. Nechybí ani powerupy, jako je např. Quad damage, Berserker a Haste.

Ve výsledku je nový DOOM lepší než předešlé díly.

Všudypřítomnou brutalitu vylepšuje i dokonalý industriální soundtrack. Pokud se tedy nudíte, tak se vydejte na Mars a trochu poškádlete peklo brokovnicí. DOOM se totiž vrátil!!!

Systémové požadavky – HW nároky

OS: 64 bitová verze, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
Procesor: Intel® Core i7-3770, nebo lepší / AMD FX-8350, nebo lepší
Operační paměť: 8GB RAM
Grafická karta: NVIDIA GeForce with CUDA GTX 970 (4GB), nebo lepší / AMD Radeon R9 290 (4GB), nebo lepší
Pevný disk: až 22 GB
Doporučeno: vysokorychlostní připojení k internetu

Hru si zahrají i majitelé konzolí PS4 a Xbox One (Xbox 360 není podporován).

Kde koupit hru Doom 2016

Nabízí ji mnoho kamenných a internetových obchodů za cenu od 990kč.

Podívejte se, jaké obchody ji prodávají nejlevněji.

Kdo hru opravdu miluje, počká si, až vyjde sběratelská edice (collectors edition), někdo ji familiérně říká „sběratelka“. Je to luxusní krabicová verze (krabicovka), kde je instalace na DVD a není nutné ji stáhnout z internetu.

Doom 4 gameplay

Ukázka ze hry Doom 2016 demo.

Zpátky do minulosti

Pamatuji, když jsem hrál ještě prvního Dooma, bylo to něco nového, originálního, na nejtěžší obtížnost se hra nedala skoro hrát, takže přišly na řadu cheaty – kdo by si nepamatoval IDDQD :) Čeština nebyla skoro potřeba, protože šlo o čistou akci a nový Doom v ní skvěle pokračuje.

Doporučujeme: