Jak převést VHS video do počítače

Převod videa na VHS kazetě do digitální podoby v počítači je sice věc na první pohled složitější, tento můj postup ale popíše vše co potřebujete a návod vás krok za krokem provede jak na to.

Video z VHS kazety na DVD / CD nebo do PC

Před několika lety jsem si staré videokazety VHS s rodinnými oslavami narozenin zálohoval na DVD, ale bohužel jedno nejde přečíst v žádné dvd mechanice, takže jsem postup stažení – přepis – z VHS kazety do počítače zopakoval a protože už jsem si ten postup také 100% nepamatoval, raději jsem udělal návod, abych to ještě na příště věděl a aby to i vám pomohlo, pokud řešíte, jak kazetu z vhs přehrávače do počítače přehrát.

převod vhs do pc 1

Co budete potřebovat

Co je všechno třeba k převodu vhs do počítače.

  • Video přehrávač (videorekordér) + videokazeta vhs
  • Propojovací kabely
  • TV kartu v počítači
  • Aplikaci pro nahrávání (SW)

Kdo máte doma dvd rekordér, pak tento přístroj použijte a máte při přehrání ušetřenou práci. Dělal se také takový převodník, kde byl videopřehrávač i dvd rekordér v jednom a to pak ty převody byly úplně nejjednodušší.

převod vhs do pc

Použil jsem televizní kartu Leadtek Winfast DTV2000H, pro nahrávání aplikaci Winfast Pvr2 a operační systém Windows 7. Protože pro tuto kartu pro Win 10 bohužel nejsou ovladače.

Kartu stačí zasunout do PCI slotu v počítači, nainstalovat ovladače a je připravena k nahrávání.

převod vhs do pc 3

Drivery – ovladače TV karty Leadtek Winfast DTV 2000 H ve Win 7. Ke stažení na konci článku.

Správce zařízení - tv karta Leadtech Winfast DTV 2000 H

Propojení videa s počítačem

Můžete použít propojovací kabel Scart — s-video, ten ale moc nefunguje.

Navíc dnešní chytré televize už nemají Scart konektor.

Bohužel nejsem sám, komu toto nastavení nešlo, takže doporučuji jiný postup – mnou ověřený.

Použijte klasický anténní kabel a ten propojíte s tv kartou. Tím ale získáte pouze obraz. Jeden konec kabelu do videa do konektoru RF OUT.

převod vhs do pc 2

Druhý konec kabeláže do tv karty v PC anténního vstupu – AIR ANT.

převod vhs do pc 4

Abyste měli v nahraném videu i zvuk, je třeba propojit 2x cinch z videa (AUDIO OUT) a 3,5 jack konektor v počítači do konektoru zvukové karty (AUX).

převod vhs do pc 5

Tím by bylo zapojení hotovo.

Nahráváme v pc (kopírování, grabování, převedení vhs)

Spusťte program Winfast PVR2, přepněte zdroj signálu na CVBS a na video přehrávači pusťte Play. Já měl signál na kanále 41, ale přehrávání může být u každého jiné, takže doporučuji projet již existující frekvence nebo naladit znovu.

Winfast PVR 2

Digitalizace VHS kazety

Jakmile se signál z videa bude zobrazovat, klikněte na nahrávání a už se nahraný pořad z kazety stahuje do počítače.

Výchozí adresář, kde najdete soubor s filmem ve formátu *.mpg, se jmenuje d:/WinfastPvr/….. Já jej mám na disku D, ale můžete si nechat i výchozí nastavení na C. Uložit tyto filmy můžete jak na DVD, tak i na CD, zazálohovat na externí pevný disk nebo usb flash disk.

Stažený soubor můžete následně zkomprimovat / zmenšit do formátu mp4, například ve zdarma dostupném programu Movie Maker.

Kvalita obrazu je na dnešní poměry mnohem horší, než známe z digitálních kamer nebo digi foťáků, ale já díky tomu stáhnul více než 20 let stará videa a ta nostalgie tu kvalitu obrazu nahradí :)

Ovladače ke stažení (download drivers)

Protože jsem sám měl problém najít nejnovější drivery – ovladače k této tv kartě, přidávám odkaz sem, abyste nemuseli pátrat po internetu a hledat software, pokud máte stejný hardware.

Časté dotazy

Převod vhs do dvd a problém zvuku

Pokdu se vám nahraje obraz, ale ne zvuk, pak zkontrolujte, zda máte dobře zapojen kabel do vstupu aux. Případně je nutné zapojit audio kabel z tv karty do základní desky pc.

  •  
  •  

1 komentář z Jak převést VHS video do počítače

  1. Ke článku bych dodal, že dnes je již dobré se obrátit na profíky, kteří se tím zabývají a mají k dispozici lepši grabbery než TV karty a obyčejné video..

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*