Jak převést VHS video do počítače

Převod videa na VHS kazetě do digitální podoby v počítači je sice věc na první pohled složitější, tento můj postup ale popíše vše co potřebujete a návod jak přehrát vhs na dvd vás krok za krokem provede jak na to.

Jak digitalizovat video z VHS kazety na DVD / CD nebo do PC

Před několika lety jsem si staré videokazety VHS s rodinnými oslavami narozenin zálohoval na DVD, ale bohužel jedno nejde přečíst v žádné dvd mechanice, takže jsem postup stažení – přepis – z VHS kazety do počítače zopakoval a protože už jsem si ten postup také 100% nepamatoval, raději jsem udělal návod, abych to ještě na příště věděl a aby to i vám pomohlo, pokud řešíte, jak kazetu z vhs přehrávače do počítače přehrát.

převod vhs do pc 1

Konverze videa – co budete potřebovat pro převod vhs na digitál

Co je všechno třeba k převodu vhs do počítače.

 • Video přehrávač (videorekordér) + videokazeta vhs
 • Propojovací kabely
 • TV kartu v počítači
 • Aplikaci pro nahrávání (SW)

Kdo máte doma dvd rekordér, pak tento přístroj použijte a máte při přehrání ušetřenou práci. Dělal se také takový převodník, kde byl videopřehrávač i dvd rekordér v jednom a to pak ty převody byly úplně nejjednodušší.

převod vhs do pc

Použil jsem televizní kartu Leadtek Winfast DTV2000H, pro nahrávání aplikaci Winfast Pvr2 a operační systém Windows 7. Protože pro tuto kartu pro Win 10 bohužel nejsou ovladače.

Kartu stačí zasunout do PCI slotu v počítači, nainstalovat ovladače a je připravena k nahrávání.

převod vhs do pc 3

Drivery – ovladače TV karty Leadtek Winfast DTV 2000 H ve Win 7. Ke stažení na konci článku.

Správce zařízení - tv karta Leadtech Winfast DTV 2000 H

Propojení videa s počítačem

Můžete použít propojovací kabel Scart — s-video, ten ale moc nefunguje.

Navíc dnešní chytré televize už nemají Scart konektor.

Bohužel nejsem sám, komu toto nastavení nešlo, takže doporučuji jiný postup – mnou ověřený.

Použijte klasický anténní kabel a ten propojíte s tv kartou. Tím ale získáte pouze obraz. Jeden konec kabelu do videa do konektoru RF OUT.

převod vhs do pc 2

Druhý konec kabeláže do tv karty v PC anténního vstupu – AIR ANT.

převod vhs do pc 4

Abyste měli v nahraném videu i zvuk, je třeba propojit 2x cinch z videa (AUDIO OUT) a 3,5 jack konektor v počítači do konektoru zvukové karty (AUX).

převod vhs do pc 5

Tím by bylo zapojení hotovo.

Nahráváme v pc (kopírování, grabování, převedení vhs)

Spusťte program Winfast PVR2, přepněte zdroj signálu na CVBS a na video přehrávači pusťte Play. Já měl signál na kanále 41, ale přehrávání může být u každého jiné, takže doporučuji projet již existující frekvence nebo naladit znovu.

Winfast PVR 2

Digitalizace VHS kazety

Jakmile se signál z videa bude zobrazovat, klikněte na nahrávání a už se nahraný pořad z kazety stahuje do počítače.

Výchozí adresář, kde najdete soubor s filmem ve formátu *.mpg, se jmenuje d:/WinfastPvr/….. Já jej mám na disku D, ale můžete si nechat i výchozí nastavení na C. Uložit tyto filmy můžete jak na DVD, tak i na CD, zazálohovat na externí pevný disk nebo usb flash disk.

Stažený soubor můžete následně zkomprimovat / zmenšit do formátu mp4, například ve zdarma dostupném programu Movie Maker.

Kvalita obrazu je na dnešní poměry mnohem horší, než známe z digitálních kamer nebo digi foťáků, ale já díky tomu stáhnul více než 20 let stará videa a ta nostalgie tu kvalitu obrazu nahradí :)

Ovladače ke stažení (download drivers)

Protože jsem sám měl problém najít nejnovější drivery – ovladače k této tv kartě, přidávám odkaz sem, abyste nemuseli pátrat po internetu a hledat software, pokud máte stejný hardware.

Časté dotazy

Převod vhs do dvd a problém zvuku

Pokud se vám nahraje obraz, ale ne zvuk, pak zkontrolujte, zda máte dobře zapojen kabel do vstupu aux. Případně je nutné zapojit audio kabel z tv karty do základní desky pc.

Cena u firmy za převod vhs do digitální podoby

Kdo by si chtěl nechat video z kazety nechat převést do digitální podoby, zaplatí minimálně 200kč za hodinu záznamu. je už na každém, čemu dá přednost.

8 Comments

 1. Ke článku bych dodal, že dnes je již dobré se obrátit na profíky, kteří se tím zabývají a mají k dispozici lepši grabbery než TV karty a obyčejné video..

  • A já bych zase dodal, proč platit „profíkům“, když to zvládnu i doma s tímto návodem.

   • Protože profík má video s korekčním obvodem TBC, redukcí šumu 3D DNR a např. s vyhlazováním obrazu (Digital process, CVC, B.E.S.T., Hi-Fi zvuk,…) Dále převodník, který je podstatně výkonnější (Canopus ADVC-300), vyšší vzorkovací frekvence analog-digitál, korekce. Takový převodník má aktivní chlazení a elektrické napájení kvůli svému výkonu. Výsledek je pak jinde.

    • Jasně, ale kolik to profi zpracování bude stát?

 2. Díky Luboši, lépe bych to neřekl… Něco takového máme i my :-)
  A pro GameStar: my máme ceny od 200,- za 1 hod reálného záznamu a v ceně je i drobné vylepšení obrazu i zvuku, předání online ke stažení a další.. Jasně, někdo si to dokáže sám, ale o tom „jak jsem poprvé“ digitalizoval jsem napsal i článek.. kdybych tenkrát věděl, to co vím teď :D tak si to nechám někde udělat a dnes bych neměl firmu na digitalizaci :D

 3. Díky moc…Už to frčíííííí.Co já se s tím natrápil…Ještě jednou díky…Dušos

 4. Pánové poraďte, potřebuji zdigitalizovat staré SVHS kazety, mám jich opravdu hodně. Hraju si s tím už několik týdnu. Zkouším převodníky ve formě „krabičky za 400,-„, televizní karty a výsledek mě fakt nebaví. nasnímané video je podstatně horší než 25 let stará kazeta. Opravdu jsem zkoušel výkonnější počítače, vždycky mám kvalitu nastavenou na maximum-výsledek je viditelně horší. Porovnávám to na televizi s originál kazetou a vstupem s „fleškou nebo HDMI přímo z laptopa nebo PC. Video z kazety je klidné čitelné, nagrabované video zrnitější a hlavně při rychlejším pohybu je to rozmazané. Chtěl bych slyšet od někoho „hele použil jsem tuhle krabičku nebo tuhle kartu s tímhle programem a výsledek byl k nerozeznání stejný od originálu“ Dokáže mě někdo poradit? Dopředu Vás prosím aby jste se vyhnuli vzájemnému urážení v názorech na věc-toho je fakt plnej net. Díky moc, Petr

 5. Prosím o radu, drivery se mi po instalaci nezobrazí ve správě počítače a při spuštění programu mi to hlásí „nedostupné BDA zařízení“

  Mám Win 7 64bit

Komentáře nejsou povoleny.