Psal se červen letošního roku, když se na trhu objevila hra Jurassic World Evolution, která dává svým hráčům možnost vrátit se zpátky v čase, a to nejen o pár roků, ale nýbrž o celé desítky milionů let dozadu a umožňuje jim na vlastní oči spatřit dinosaury, alespoň tedy ty virtuální.
A jelikož jsem přesně po tomto zážitku toužil, navíc hra obsahuje možnost vybudování si vlastního Jurského parku, což bylo mým přáním již od dob shlédnutí stejnojmenného filmu, tak jsem se bez váhání téměř okamžitě odhodlal si tento herní titul pořídit.
Jurassic world hra aneb jurský park ve vašem počítači
Následující řádky budiž předáním mé osobní zkušenosti a pocitů, které jsem zažíval během hraní Jurassic World Evolution, pocházejícího od vývojářů z Frontier Developments, kteří stojí mimo jiné i za populárním simulátorem zábavního parku – Planet Coaster.
Těžko uvěřit, že dinosauři nejsou reální
Hlavním lákadlem a tím, co mě na hře nejvíce zaujalo jsou samotní dinosauři, kteří jsou vymodelovaní do posledního detailu a vypadají vskutku jak živí. Navíc hra obsahuje fotomód, tudíž si můžete svého oblíbeného dinosaura snadno zvěčnit.
I jejich chování a potřeby jsou zde zpracovány, tak jak bych od podobné hry očekával, a to tak, že každý dinosaurus má tyto aspekty odlišné, tudíž není možné nalézt 2 totožné druhy. Ruku v ruce s tímto faktem jde nutnost přizpůsobovat výběh individuálním potřebám každého dinosaura, což mě občas donutilo k sáhodlouhému přemýšlení nad tím, jak ten výběh pro konkrétního jedince postavit co nejlépe. Právě nutnost přemýšlet u budování výběhů mě doslova uchvátila a tímto bych chtěl tvůrcům hry poděkovat, neboť snaha donutit hráče u hraní kriticky myslet by měla být vždy oceněna.
V případech, kdy jsem postavil výběh špatně, jsem nemusel dlouho čekat a dinosaurus mi z něj zmizel jako pára nad hrncem. Sice se jednalo o nežádoucí jev, ale i tak trocha toho adrenalinu při jeho následném odchytu mi rozhodně neuškodila. Tento odchyt lze navíc provádět i svépomocí z vrtulníku, kdy stačí jedna přesně mířená rána a dinosaurus padá uspán k zemi a je poté navrácen zpět do výběhu.
Když se ze stavby Jurského parku stane stereotyp
Co se však vývojářům povedlo o poznání méně je možnost správy samotného parku. Ta je značně omezená a škála nabízených věcí, jež můžete do svého Jurského parku, který se může nacházet na jednom ze šesti ostrovů, umístit není bůhvíjak široká. Jednoznačně se jedná o promrhaný potenciál, jenž by z této hry mohl udělat skvělý a komplexní simulátor stavby Jurského parku, takto zůstanu jen u tvrzení, že jde pouze o dobrý simulátor.
Právě tato nemožnost vybavit park všemožnými vychytávkami je hlavním kamenem úrazu, neboť po čase se hraní omrzí, a hráč je v podstatě donucen se omezit jen na strohé budování výběhů. Zároveň po nějakém čase už neexistuje žádná možnost, kam dál park posunout a s tím se vytratí i poslední důvody, proč hru nadále pravidelně hrát.
Navíc tomuto neprospívá ani skutečnost, že ve hře není možné posunout čas kupředu, tudíž každou nudnou pasáž hry si musíte doslova protrpět. Důkazem o tomto budiž fakt, že i mě, milovníka stereotypů, hra vcelku rychle z výše zmíněných důvodů omrzela.
I když výsledkem je, že jsem tuto hru již nějaký ten pátek nezapnul, tak Jurassic World Evolution rozhodně nepovažuji za špatnou hru, ba naopak, a dokonce bych tento titul doporučil všem, kteří mají rádi hry, jež si pro ně přichystají zajímavý vizuální zážitek. Jen mě prostě mrzí ten promrhaný potenciál…
75%
+ zpracování dinosaurů
+ realistické potřeby a chování dinosaurů
+ nutnost u hraní přemýšlet
+ zábavný odchyt dinosaurů v případech, kdy utečou z výběhu
– malé možnosti úpravy parku
– po čase omrzí
– nelze posouvat čas