Pamatujete si na svůj první počítač?

Dnes jsem objevil starý pocesor, který jsem měl v jednom ze svých prvních počítačů a tak mě napadlo podívat se trochu do historie.

Moje první pc

Jednalo se o procesor Intel 486DX2-66Mhz, který šel „přetaktovat“ o celých 14Mhz na úžasný výkon 80Mhz :)

Dnešní mladí se 2-4 jádrovým mobilem s několikanásobně vyšším výkonem ani nepochopí, jak se na něčem tak pomalém dalo hrát a po vyslovení slov jako MS-DOS ve spojení s textovým editorem T602 budou nechápavě kroutit hlavou, co ta slova znamenají. Ano, to byl operační systém a náhrada psacího stroje :)

procesor_486dx2-66

První počítač

Nojo, tenkrát ještě byl operační systém Windows v plenkách a ve verzi 3.11 se toho moc dělat nedalo, až s příchodem Windows 95 a posléze Windows 98 se již práce i hraní na pc stalo zábavnější.

A celkově konfigurace tohoto počítače byla „zajímavá“. 2MB ram, ano opravdu mega, a rozšíření na 4MB stálo 2000kč. Grafická karta byla klasická S3Trio, takže žádné 3D a pevný disk 80MB. CD mechanika byl přepych, ale na nátlak rodičů byla taky dokoupena, když na to vzpomínám, dnes se opravdu máme mnohem lépe.

TIP: Parádní výstava o historii videoher GAME ON je v Praze Holešovicích.

A protože jsem hledal dál, co ještě najdu z doby mého mládí, objevil jsem moji první klávesnici Samsung, kdo by v té době řekl, že to bude za 20 let i jedna z nejprodávanějších značek mobilních telefonů.

klavesnice_samsung

A když už byla nalezena klávesnice, ani myš nezůstala stranou, kolečko ještě neměla, nebyl důvod, když internet ještě v Čr nebyl :) Ale díky té dvou-polohové páčce se daly celkem slušně „přehazovat“ zbraně v Unreal Tournamentu – myška mi vydržela docela dlouho, klávesnice taky, i když bylo nutné koupit redukci na PS2, přecejen novější desky už ten „tlustý buřt“ nepodporovaly.

myš genius netmouse pro

A co vy čtenáři, jaký byl první vlastní kompjůtr? Budu rád za reakce v diskusi pod článkem nebo na sociálních sítích.

Doporučujeme:

2 Comments

  1. Didaktik M, pak PC AT 286 / 16 MHz, 1 MB RAM, 80 MB HD. :-)

  2. Commodore C64-II s datasetem na TV, pak PC XT 8086, 512KB RAM, 20MB HDD a Hercules karta. Posléze už šly všechny řady PC jako 286, 386SX a DX, 486DX, Pentium, Pentium 2 a dál

Komentáře nejsou povoleny.