Dirt 4 – recenze závodní hry

V krátkosti by se dalo Dirt 4 označit za jakéhosi hybrida mezi Dirt Rally a Dirt 3. Z obou her si Dirt 4 vzalo to nejlepší a tak mohla vzniknout jedna z nejlepších závodních her současné doby.

Ze starého Dirt Rally vývojáři převzali fanoušky oceňovanou obtížnost, propracování map, ale především tu strašlivou obtížnost. Právě tento aspekt hry byl často vytýkán předchozímu dílu série, který se podle fanoušků snažil víc o marketingový úspěch, než o potěchu příznivců adrenalinu.

Režimy hry a obtížnost

Dirt 4 našlo zlatou střední cestu a dokáže potěšit jak příležitostné řidiče, kteří třeba ani nemají volant (se kterým se hraje daleko lépe), tak zkušené závodníky, kteří nemají problém ani s nejtěžšími tratěmi.

Dirt 4 - 2

Tento kompromis se projevil v možnosti výběru ze dvou režimů hry. Ten první s názvem Gamer, je více podobný Dirt 3 a je zaměřený především na začátečníky, kteří si rádi zahrají i bez patologického vzteku a zničených nervů.

Přečtěte si: Recenze hry Dirt 5.

Druhá možnost s názvem Simulation je už horší, ta je šitá na míru fanouškům Dirt Rally. Obsahuje pět stupňů obtížnosti a pro takového běžného hráče, který Dirt zapne jednou za čas, je nehratelná už ta třetí.

Dirt 4 - 6

Každá chybička je tvrdě trestána. V žádném případě se nedá hrát tak, jako u jiných her, že v zatáčce vše vyřeší prudká brzda, auto se smykem přetočí, případně se sklouzne po svodidlech, a vyjede ze zatáčky.

Dirt 4 - 7

Takový postup funguje pouze v režimu Gamer, v Simulation si musí každý najít svůj způsob jak určitou trať vyhrát. A bude to stát mnoho pokusů a ještě více času (tedy alespoň od třetího stupně obtížnosti výš).

Mimo trať

Brzy se z jednoho špatného a odřeného auta, díky čím dál tím větším výhrám, stane plná garáž a vlastní tým. Nejen, že hráč, jakožto majitel týmu, si navrhuje vlastní barvy a ozdoby auta, ale také spravuje sponzory a zaměstnance.

Dirt 4 - 4

I když tento prvek šéfa stáje není příliš propracovaný, stejně je to další věc, která odlišuje Dirt od desítek jiných podobných her. Navíc se tím prodloužila poměrně krátká kampaň, kterou lze dohrát za pár hodin.

Novinky

Skvělým zlepšením jsou tratě. Na rozdíl od předchozích dílů nejde o existující okruhy, ale o uměle generovaná závodiště, která si hráč může upravit dle libosti.

Dirt 4 - 5

Obrovskou výhodu to představuje v multiplayeru, jelikož nikdo dopředu nezná trať a nemá tak žádnou výhodu. Ostatně i režim pro více hráčů se dočkal změn. Každý den jsou vypsány nové závody, některé běžné, jiné prestižní.

Dirt 4 - 3

Čím důležitější závod je, tím se objevuje s menší periodou. V týmových závodech se dají sbírat body a vydělávat až neuvěřitelné částky.

Dirt 4

Souhrn

Dirt 4 má co nabídnout každému a nabízí tolik možností, že zabaví na mnohem delší dobu, než je oficiální trvání kampaně. Posbíráním nejlepších prvků z minulých dílů vznikla výborná hra, navíc zabalená do nádherné grafiky.

Doporučujeme: