Forza Horizon 4 – Fenomén mezi arkádovými závodními hrami 

Čtvrté pokračování závodní série Forza Horizon spatřilo světlo světa sice již před více než půl rokem, konkrétně 2. října 2018, ale jelikož jsem si v té době ještě naplno užíval skvělého arkádového závodění v podobě Forzy Horizon 3, dal jsem si s přechodem na nový díl trochu na čas.

To však byla obrovská chyba, neboť FH4 servíruje oproti svému předchůdci ještě o poznání více zábavy a adrenalinu.

Forza Horizon 4 recenze

Nejvíce mě však na tomto herním titulu oslovilo téměř bezchybné a realitě se blížící grafické zpracování aut, tratí a okolního prostředí, jež vypadá dobře dokonce i na starších počítačích.

Forza Horizon 4

Když už jsem se tu zmínil o prostředí, tak Forza Horizon se opět po australské anabázi navrátila zpět do Evropy, konkrétně na malebný skotský venkov. S tím přichází i jedna zajímavá novinka – Velká Británie je známá svými rozmary počasí a tak se vývojáři rozhodli do hry zakomponovat model 4 ročních období. Ten navíc není jenom „na oko“, ale každé roční období vyžaduje opravdu specifický přístup k výběru aut a stylu jízdy.

Vývojáři se hráče snaží neustále překvapovat něčím novým, ti se tak rozhodně nenudí.

Dalším kladem v pořadí čtvrtého pokračování Forzy Horizon je nesmírně široká paleta závodních módů. Vsadit můžete například na klasické okruhové potažmo rallye závody, nebo se naopak můžete více odvázat a vyzkoušet si bláznivé exhibiční závody proti vznášedlu či lokomotivě.

Forza Horizon 4 - 2

I vozový park je zde vskutku rozsáhlý, na výběr je kolem 450 automobilů většiny světoznámých značek, jmenovitě nechybí vozy Toyota, Porsche, BMW, ani Ferrari, navíc díky sympatické snaze vývojářů neustále pomocí updatů a DLC přibývají nová auta.

Forza Horizon 4 - 3

Samotný prožitek z jejich řízení je pak více než uspokojující, vozy jsou zásluhou arkádového pojetí dobře ovladatelné, ale zároveň dosti živelné a člověk si tak při jejich řízení užije spoustu vzrušujících momentů, zejména pokud hraje na volantu.

Forza Horizon 4 - 4

Vzhledem k prémiové kvalitě tohoto legendárního titulu mě velice příjemně překvapila jeho cena, PC i XBOX One verze se dají totiž po chvilce pátrání sehnat již za částku kolem 700 Kč, což je cena v porovnání s jinými podobně zdařilými závodními hrami nebývale nízká. Na počítač se v Microsoft Store dokonce i kolem 500 kč.

Jedinou drobnou vadou na kráse této za mě nejlepší závodní hry poslední doby tedy zůstává z mého úhlu pohledu možná zbytečně dlouhý tutoriál, respektive doba, než si má člověk vůbec příležitost odemknout všechny možnosti ve hře.

Hodnocení

95 %

+ perfektní grafika, překrásné prostředí

+ obsáhlý vozový park, ovladatelnost aut

+ model 4 ročních období

+ často vydávané DLC a upgrady

+ přijatelná cena

– zbytečně dlouho trvá než si lze vše odemknout

– nejde na PS4

Youtube video

Podobné hry: