Fortnite – recenze hry

Pokud se alespoň okrajově zajímáte o herní svět a tituly v něm vycházející, tak se jeví jakožto velice nepravděpodobné, že byste nikdy alespoň neslyšeli o hře Fortnite, která se stala naprostým fenoménem, jenž z ní udělal jednu z nejhranějších her současnosti.

Do dnešního dne si jí vyzkoušelo už více než 125 miliónů hráčů po celém světě, což je vskutku obdivuhodné číslo. Aby ne, když je ke stažení zdarma jak na PC tak i třeba na PS4.

Fortnite Battle Royale 01

Nicméně pro hráče i nehráče, kteří s touto hrou ještě nepřišli do styku, se sluší uvést její základní charakteristiku.

Fortnite recenze

Jedná se o multiplayerovou hru fungující na podobném principu jako například PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG). Jste jedním z mnoha hráčů, v případě Fortnitu jich může být v jedné hře až 100, kteří byli nuceni vyskočit na ostrov, nacházející se kdesi uprostřed oceánu, s jediným cílem, obstarat si zbraně a postupně se zbavit všech soupeřů a zůstat na konci hry jediným přeživším.

Fortnite Battle Royale 03

Tento úkol je ztěžován tím, že na ostrově panuje bouře, jež neustále ničí čím dál tím větší území ostrova, až zůstane jen malý prostor nezasažený touto devastující bouří, jež zasaženým hráčům ubírá životy a dokáže je celkem snadno zabít, ve kterém se už musí rozhodnout o vítězi tohoto nemilosrdného klání.

Fortnite Battle Royale 05

2 zažité koncepty tvořící geniální celek

Co odlišuje Fortnite od dalších battle royale her je skutečnost, že v něm hráči mají možnost stavět úkryty či schody z natěžených surovin, které mohou vyzískat z všudypřítomných předmětů na mapě.

Fortnite Battle Royale 10

Například pro získání dřeva, které při tvorbě opevnění před soupeři patří mezi nejefektivnější materiál, jenž lze použít, je nutné pokácet pár stromů či osekat dřevěné části domů.

Jak jsem již v názvu celé recenze uvedl, tak v podstatě, byť s lehkou dávkou nadsázky, lze Fortnite brát jakožto spojení Minecraftu a PUBG zaobalené do líbivého kabátu.

TIP: Apex Legends – recenze hry

Nutno ovšem dodat, že se vývojářům ze studia Epic Games toto skloubení již zažitého a úspěšného konceptu Battle Royale s možností stavění vlastních objektů a těžby mnoha druhů materiálů povedlo vskutku na výbornou.

Fortnite Battle Royale 07

Co se jim však povedlo o poznání méně je uživatelské rozhraní (UI), které není zrovna přívětivě zpracováno a nejeden hráč může mít s jeho ovládáním problém.

Pokud bych měl problém pojmenovat konkrétně, tak nejsem spokojen s počtem funkčních prvků v menu, který se mi jeví jakožto zbytečně vysoký, díky čemuž se stává ovladatelnost hry méně intuitivní. Dalším problémem souvisejícím s uživatelským rozhraním, na který jsem během hraní narazil, je nepřehledný inventář, jenž by mohl být vyřešen mnohem jednodušeji a přehledněji.

Hraní Fortnitu Vás pohltí, ovšem na jak dlouho?

Samotný herní zážitek není vůbec špatný, ba právě naopak, člověk během soupeření proti dalším až 99 nepřátelům mnohdy zažije vskutku napínavé a nervy drásající souboje, při kterých tuhne krev v žilách.

Co mě na těchto soubojích oslovilo nejvíce je nutnost zapojeni logického a strategického uvažování, bez nějž člověk nemá šanci v tomto krveprolití přežít. Fortnite tak skvěle procvičí kromě reflexů a koncentrace, nezbytně nutných při samotných přestřelkách i mozek hráče ovládajícího postavu v nelítostné virtuální bitvě.

Nicméně zde bohužel pochvalná slova končí a na řadu přichází kritika, nikterak velká, ale želbohu o to více opodstatněná. První výtkou, kterou ke hře mám, je občasné prapodivné chování zbraní, a ne zcela přesný výpočet poškození. Nicméně zde si nedovolím toto tvrzení uvést jako fakt, neboť se může jednat jen čistě o můj subjektivní názor.

Fortnite Battle Royale 09

Problém, se kterým se potýkají všechny battle royale hry se logicky nemůže vyhnout ani Fortnitu. Řeč je o stereotypu, jenž se dostaví po delší době strávené ve hře. U každého hráče je samozřejmě tato doba, kdy k tomu dojde, odlišná. I přes velmi akční a živý herní zážitek, opakování stále stejného úkolu, stejným způsobem a za stejným cílem prostě po čase omrzí každého.

Fortnite Battle Royale 08

Autoři se sice snaží velice často vydávat různé updaty, které hru na nějaký ten čas opět lehce zatraktivní, nicméně po nějaké době opět i přes výrazné barevné provedení, které si vezmu na paškál jako další, zapadne do nudné šedi.

Čtyřkolky jsou ve hře zábavné dost.

Fortnite Battle Royale 04

Fortnite Battle Royale 06

Jediné, čím je tedy možné hru skutečně oživit je hrát ji s přáteli, v takovém případě může rozhodně stát za vyzkoušení týmový mód, ve kterém můžete hrát až se 3 dalšími kamarády po svém boku, s cílem porazit všechny konkurenční týmy.

Další zbytečností, která lehce kazí celkový dojem z hraní, je právě výše zmiňované nadměrné používání výrazných a křiklavých barev.

Samozřejmě jsem si vědom, že Fortnite cílí zejména na velmi mladou věkovou skupinu, pro níž je charakteristické, že má ráda právě tyto křiklavé barvy a potrpí si na „wow efekty“. Z pohledu vývojáře se jedná o logický krok s cílem zvýšit příjmy ze hry, nicméně z pohledu hráče to jako šťastný krok nevnímám.

Hodnocení

Fortnite mi během několika desítek hodin strávených jeho hraním dokázal, že není tolik populárním zbůhdarma. Zábavný herní model okořeněný možností přelstít soupeře pomocí stavby nedobytné pevnosti či zákeřně umístěnou pastí, musí přirůst k srdci snad každému milovníkovi nejen battle royale her. Mírnou vadu na kráse pak představují drobné nedostatky ve zpracování uživatelského rozhraní a v ne zcela vhodné volbě použitých barev.

Fortnite Battle Royale 02

Já sice jakožto veliký fanoušek a podporovatel snahy herních vývojářů, co nejvíce napodobovat realitu, zcela logicky upřednostňuji PUBG před Fortnitem, který má k realitě dost daleko, ovšem nutno zmínit, že snaha o reálnost není tím, na co se tvůrci Fortnitu zaměřují, tudíž jim to není ani možné zazlívat. Přesto si dovolím tvrdit, že Fortnite je velmi povedeným herním titulem, jenž si své hráče jistojistě najde, a ještě nějakou tu dobu se udrží na výsluní.

70%

+ povedený mix dvou veleúspěšných konceptů

+ nutnost používání logického a strategického myšlení během hraní

+ pravidelné updaty

– po chvilce se stane stereotypní

– přemrštěná barevnost

– nedobře zpracované uživatelské rozhraní

Fortnite download

Na webu Epic Games je ke stažení nejen PC verze, ale i Mac, iOS, Android. Verzi pro PS4 i PS5 stahujte na webu Playstation.

Čtěte také

Podobné hry:

Garena Free Fire recenze