Out of the Park Baseball 19 – Vyhrajte slavnou MLB z pohodlí vašeho domova

Jaká sportovní herní série patří mezi světovými herními recenzenty mezi jednu z těch nejlepších a nejuznávanějších? Je jí Fifa, či NHL nebo snad Pro Evolution Soccer?

Ale kdepak, zapomeňte na všechny tyto mainstreamové série, protože je jí možná pro někoho překvapivě Out of the Park Baseball (například ročník 2007 má metascore 96), jež je sportovním manažerem, jak již název prozrazuje, z baseballového prostředí. Letošní ročník se pak může pochlubit i oficiální licencí nejslavnější ligy světa – americké MLB.

Out of the Park Baseball 19

Bohužel v České republice se tato série netěší moc velké popularitě, důkazem budiž, že následující řádky jsou vůbec první recenzí na tuto herní sérii(!), jejíž historie se započala již v roce 1999, kdy vyšel první díl, což je obrovská škoda, neboť hra je to vskutku povedená, ale o tom až později.

Out of the Park Baseball 19

Obsáhlost a komplexnost, jež nemá obdoby

Co dělá ze série Out of Park Baseball a i z letošního dílu natolik uznávanou sportovní hru je rozsáhlost obsahu a množství herních prvků, s nimiž se na poli sportovních manažerů může rovnat snad jen Football Manager. Zejména počet statistických ukazatelů a komplexnost zachycení a vyvedení prvků z reality do virtuálního prostředí je vskutku obdivuhodná.

Svůj čas ve hře jsem nejčastěji trávil hraním klasického offline dynasty módu, v němž můžete řídit váš oblíbený tým, a to po neomezený počet sezón, tudíž jeho vedením můžete strávit desítky či dokonce stovky let herního času. Pro zajímavost, můj osobní rekord činí 22 sezón u jednoho týmu. Na výběr je pak zde z 11 přednastavených lig a baseballového mistrovství světa, kde můžete vést některý z reprezentačních výběrů.

Out of the Park Baseball 19 - 2

Dále pak zde existuje možnost zahrát si jakoukoliv historickou sezónu americké MLB, a to již od té první v roce 1871, přičemž každá ze sezón obsahuje všechny skutečné týmy, a i většinu hráčů, kteří se jí účastnili!

Pokud by vám i toto bylo málo, tak si můžete vytvořit vlastní ligu s vlastními pravidly, jež se dají vyspecifikovat až do těch nejmenších detailů, tudíž díky této funkci jste schopni svépomocí vytvořit jakoukoliv ligu na světě, sám jsem takto zkoušel experimentovat a vytvořit českou baseballovou extraligu, nicméně většinu času jsem trávil i tak hraním přednastavených lig, zejména holandská nejvyšší soutěž mě nesmírně bavila.

Dalším plusem je pak reálnost simulace zápasů, při kterých máte pocit, že veškeré změny, i ty sebemenší, co jste jakožto manažeři učinili, se opravdu promítly na hřišti a dokázaly ovlivnit, ať už pozitivně či negativně, průběh celého zápas či z dlouhodobého hlediska i celé sezóny. Sám jsem takto přišel v posledním zápase sezóny, díky experimentu se sestavou, který se nevydařil, o postup s mými New York Yankees do play-off MLB.

Nový mód Perfect Team je vskutku perfektní

Aktuální ročník nesoucí název Out of Park Baseball 19 přišel s několika změnami oproti letům předcházejícím, za nejzásadnější se dá bezpochyby považovat nový online mód Perfect Team – obdobu Ultimate Teamu z Fify. Ten poprvé přichází s možností sestavit si svůj vysněný tým jinak než způsobem draftování hráčů, konkrétně si jej můžete poskládat z baseballistů, jež máte možnost získat z balíčků či odměn za umístění v lize. A právě systém lig, ve kterých je možno postupovat a sestupovat dle vašich dovedností je něčím, co dělá z tohoto módu záležitost, u níž se dá vydržet hodiny a stále vás bude bavit, neboť se vždy totiž budete potkávat jen s hráči vaší úrovně, tudíž o napínavé zápasy bude díky tomuto promyšlenému systému vždy postaráno.

Zároveň ani pokud nemáte štěstí při otevírání balíčků a nepadají vám tací hráči, jaké byste si přáli, tak vás hra nemusí omrzet, existuje zde totiž trh s hráči, ve kterém si můžete výměnou za herní měnu koupit svého oblíbeného hráče či sehnat nějakou zvučnou posilu do týmu.

Bez znalostí baseballu si bohužel moc nezahrajete

Naopak mezi jednu z mála nevýhod této hry patří nutnost mít vcelku rozsáhlý přehled o fungování baseballu, jeho strategie a managementu baseballových klubů ještě před tím, než začnete hru vůbec hrát. Já osobně jsem s tím naštěstí výraznější problémy neměl, neboť baseball sleduji již od svých ranných let, nicméně musím přiznat, že jsou občas okamžiky, kdy taktéž tápu.

Out of the Park Baseball 19 - 3

Bohužel si umím reálně představit, že lidem, kteří vidí baseball maximálně jednou za rok v televizi, můžou prvotní kroky v této hře činit značné problémy, a dokonce si myslím, že celková náročnost hry je může od jejího hraní zcela a rychle odradit.

Ano, Out of Park Baseball 19 je určen spíše pro baseballové nadšence z typicky baseballových zemí, především USA a ano, ve hře existuje tutoriál popisující základní fungování principů, jak ji hrát, nicméně ten je vzhledem k její obsáhlosti a komplexnosti jednoznačně nedostatečný.

Druhou a zároveň i poslední vadou na kráse je skutečnost, že OOTP 19 během hraní občas neočekávaně spadne. Nicméně neděje se to nikterak pravidelně, rozhodně ne více než u jiných herních titulů. Pokud bych měl být konkrétnější, tak během mojí více než půlroční zkušenosti a po přibližně 120 nahraných hodinách mi hra spadla plus mínus desetkrát.

Závěrečné hodnocení

Pokud se řadíte mezi skalní fanoušky baseballu či sportovních manažerů, tak zakoupení Out of Park Baseball 19 představuje téměř až povinnost, neboť se jedná o podrobně a vskutku povedeně zpracovány simulátor, jež dokáže zabavit jak při offline, tak i při online hraní, řízení baseballového klubu, včetně všech povinností, které s jeho vedením souvisí – tréninku, vytváření zápasové sestavy, skautingu posil či vyjednávání o smlouvách s hráči.

90%

+ komplexnost a rozsáhlost obsahu

+ reálná simulace zápasů

+ možnost vytvoření ligy s vlastními pravidly

+ licence MLB a možnost hraní všech jejich historických sezón

+ nový mód Perfect Team

– hra občas neočekávaně spadne

– horší orientace pro nováčky, nedostatečný tutoriál

Související: