Cities Skylines – recenze budovatelské strategie na pc

Budovatelské strategie na pc kdysi bývaly velice oblíbeným herním formátem. Hry jako Transport Tycoon, SimCity, Pharaon nebo Caesar si na přelomu tisíciletí získaly spousty fanoušků. Od té doby se ovšem doba velice změnila a dnes je kvalitních budovatelských strategií jako šafránu.

Občas se objevily povedené tituly jako série Anno nebo Tropico, ale plnokrevný nástupce městských budovatelských strategií, jako byly výše zmíněné SimCity nebo Transport Tycoon, stále chyběl. Chyběl až do nedávna. Vrátit městské simulátory na výsluní počítačových her se rozhodlo studio Colossal Order.

Cities Skylines recenze

Nejprve zkusili štěstí s hrou Cities in Motion, ve které se soustředili spíše na městskou dopravu. O dva roky později přišli s druhým dílem, a ač nešlo o úplně špatné hry, velký úspěch s nimi neměli. Trefa přišla až v roce 2015, kdy vydali hru Cities Skylines. Po pouhých několika měsících již firma hlásila několik set tisíc prodaných kopií a není se čemu divit. Tohle stavění se povedlo!

Starosta a budovatel

Stavění je samozřejmě alfou i omegou celé hry. Váš pokrok a možnosti stavění se ve hře odrážejí od počtu obyvatel ve městě. Zároveň platí, že čím více obyvatel město má, tím větší nároky na životní úroveň si klade. V praxi to znamená, že na začátku hry obyvatelům stačí kanalizace, elektřina a voda.

Jak se počet obyvatel zvedá, jste nuceni stavět školy, policejní stanice, nemocnice, parky atd.

Obyvatelé města jsou vaším hlavním přínosem financí do městské pokladny, takže je důležité dbát na jejich spokojenost, aby se neodstěhovali pryč. Navíc jak obytné budovy, tak komerční a průmyslové můžou postupovat v úrovních, čímž zvedají příjem, který z nich máte.

Cities Skyline

Hra nechá vzpomenout i na legendární Transport Tycoon, protože obsahuje i možnost stavění MHD stanic a vymýšlení jejich tras. Tuto vychytávku oceníte především v pokročilé fázi hry, kdy jsou městské ulice přeplněné auty a lidé se nemůžou dostat do práce nebo do škol. Když se vám podaří dobře skloubit jednotlivé stanice metra, autobusů a vlaků, je úžasné sledovat, jak celé město klape jako hodinky a stovky lidí se přesouvají z jednoho místa na druhý.

Ve hře se ukrývá ale více než jen stavění. Město je především o správné ekonomice a tak musíte rozvážně volit každý svůj krok.

Nelze například na začátku hry hned stavět dálnici, protož by to váš úřad rychle přivedlo na mizinu. Vyplatí se dobře rozmýšlet nad umístěním jednotlivých budov, tak aby měli co největší dosah svých služeb a nemuseli jste jich stavět zbytečně moc. Další možností jak si přijít na nějaké peníze je zvýšit daně nebo naopak ubrat peníze z určitých sektorů. Ovšem i zde platí všeho s mírou. Když moc zvýšíte daně obyvatelům, odstěhují se, když komerčním budovám, tak nebudou chtít ve vašem městě podnikat. Stejně tak, když ubere například peníze ze zdravotnictví, budete mít nemocné obyvatelstvo. A ani si nepřejte vědět, co se stane s městem, když seberete peníze pohřební službě v době, kdy má město již třeba 300 tisíc lidí.

Cities Skyline 2

Pevné základy dělají silnou stavbu

Pro Cities Skylines již oficiálně vyšlo šest datadisků. Patří mezi ně Mass Transit, který rozšiřuje možnosti dopravy. Park Life, ve kterém si můžete stavět vlastní zábavní parky nebo třeba Green Cities, které obohacuje město o větší porci parků a zeleně. Další tři (After Dark, Natural Disasters a Snowfall) se zaměřují především na divy přírody. Všechny datadisky skvěle doplňují základní hru a jejich koupě se určitě vyplatí. Ovšem největší odměnou za zakoupení této hry se vám stane přístup do workshopu na Steam. Hra má vlastní editor objektů a obrovskou fanouškovskou základnu, která do hry přidává spoustu věcí a vy je tak máte na dosah jedním kliknutím. Na Steamu je dnes ke stažení přes 100 tisíc budov, dopravních prostředků nebo třeba parků. Dále je ke stažení více než 35 tisíc map (naleznete zde i Prahu) a přes 1000 modifikací. Hru si můžete vylepšit prakticky do dokonalé podoby, protože jestli se vám na ní něco nelíbí, na Steam naleznete mód, který to poupraví. Jako příklad bych uvedl stavění cest, které v základní hře není úplně povedené a někdy mu chybí trocha intuice. Vše vyřeší jediný mód.

Král je mrtev, ať žije král!

Po neúspěchu Maxis s novým SimCity je jasné, že na poli městských budovatelských strategií máme nového krále. S parádní hratelností, skvělým ovládání a obrovskou internetovou komunitou nemá Cities Skylines v současné době konkurenci.

Jestliže vám v poslední době chybělo pořádně stavení, při kterém upustíte uzdu své fantazii, tak se Cities Skylines nešáhnete vedle.

Cities Skyline 3

Doporučujeme: