DayZ Standalone – recenze hry

Je chladné ráno, z batohu vyndavám poslední konzervu fazolí na snídani. Třeba se na mě usměje štěstí a cestou do města najdu pod stromem nějaké jablko. Zásoby jídla zmizely tak rychle, jako vzpomínky na starý život. Nic už nebude jako dřív. Je mi zima a začíná pršet. Musím co nejdříve najít nepromokavé oblečení nebo rozdělat oheň, než zemřu na podchlazení.

Podívám se do batohu. Sirky! Kde jsou? Vím jistě, že tu byly. Prohledávám batoh, když si vzpomenu, že jsem na ně narazil na míle vzdálené roubence za lesem, kde mě vyrušil infikovaný šílený farář ze sousedního kostela. Šlo mi o život a na sirky jsem v tom zmatku zapomněl. Třesu se a padám k zemi. Tma. Stačí jedna hloupá chyba a můj krátký život končí.

DayZ informace

Původní datum vydání: 16. prosince 2013

Žánr hry: hra o přežití, hardcore survival hra

Vývojář: Bohemia Interactive Studio, Dean Hall

Vydavatel: Bohemia Interactive Studio

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PC

Počet hráčů: 1-60

Oficiální stránka: https://www.bohemia.net/games/dayz

Cena: 798 kč – 1231 kč

Recenze hry

Hardcore survival hra DayZ Standalone vznikla pod vlajkou českého vývojářského studia Bohemia Interactive. Původně se jednalo o modifikaci do proslulé hry ArmaA 2. Později, když si tvůrci všimli, že mód výrazně zvýšil prodeje Army, rozhodli se vydat samostatný plnohodnotný titul s názvem DayZ a v prosinci 2013 vyšla na Steamu očekávaná alfa verze. V plné verzi vyšla hra až v roce 2018. Je dostupná také pro platformy jako je PlayStation 4 nebo Xbox One, a stala se jednou z nejhranějších her na Xboxu.

DayZ Standalone 1

Zombie apokalypsa v postsovětské Chernarusi

V drsném světě DayZ na vás čeká oblast Chernarus, plná infikovaných, kteří se po nákaze neznámým virem přeměnili v zombie. Vaším hlavním cílem je přežít, a to za každou cenu. Ve hře jsou znatelné PVE a PVP prvky a to znamená, že musíte jíst, pít, spát, hlídat si teplotu, zkrátka vše, co je potřebné k přežití. Hru začínáte s párem děravých bot, konzervou tuňáka nebo jablkem či hruškou a světlicí, která může posloužit jako zdroj světla v mrazivé tmě nebo jako signál pro další možné přeživší, kteří unikli nákaze viru, tak jako vy.

TIP: Recenze hry 7 Days to Die

Většinu potřebných věcí naleznete v budovách, zahradních boudách a garážích. Města jsou od sebe na míle vzdálená, a to znamená, že na cestu do dalekého města si musíte obstarat jídlo, pití, teplé oblečení a pro všechny případy zbraň, která vás ochrání před zuřivými a infikovanými spoluobčany. Cestu po mapě si můžete zkrátit autem. Většinou narazíte na vrak, ke kterému chybí různé díly a benzín. Pro jednotlivce zabere hledání všech komponentů hodiny, výsledek ale stojí za to! Jen se nesmíte s vozem rozbít v první zatáčce, to by naběhané kilometry přišly vniveč.

DayZ Standalone 2

I’m Friendly! Prásk!

Nezapomínejte, že v celé téhle totální zkáze nejste jediní přeživší. Při cestě do města, při toulce v lese, při odpoledním šlofíku na pláži, zkrátka kdekoliv vás může přepadnout skupina banditů. Když narazíte na hráče, nejenom že se vám rozbuší srdce, musíte si rozmyslet, zdali budete přátelští a nabídnete mu pomoc, či se s ním vydáte vstříc osudu, anebo ho prostě připravíte o život. Přeci jenom takový přeživší vám může přinést zajímavý loot do výbavy. Malá rada – na slova I’m fiendly berte nohy na ramena, kličkujte, jak jen můžete, taste zbraně, sekery, M4, jde vám o život! Pozor si dávejte i na agresivní medvědy a hladovou vlčí smečku. Největší koncentrace hráčů je ve městě nebo na vojenských základnách, kde naleznete ty nejlepší zbraně.

Život máš jen jeden

Tvůrci z Bohemia Interactive nechávají vše kromě chování zombíků na hráčích a v tom spočívá kouzlo hry. Každý příběh je jiný, avšak hranice mezi životem a smrtí je velmi tenká a pro každého stejná. Pokud vás postřelí odstřelovač nebo vás podvede a okrade skupinka hráčů z vedlejšího města, nejedná se o událost napsanou vývojářem. Smrt znamená ztrátu všech věcí, které byly v tu osudnou dobu ve vašem inventáři. Velkou výhodou je možnost stavění různých pevností, kde můžete pěstovat různé druhy zeleniny a skladovat ty nejcennější věci.

DayZ Standalone 3

Na závěr

DayZ je jednou z nejlepších survival her vůbec, avšak s hraním to nesmíte přehánět, stálo by vás to moře času, a hlavně všechny nervy. Od roku 2013, kdy DayZ Standalone spatřilo světlo světa uběhla dlouhá doba, kterou mohli vývojáři využít k odstranění různých chyb. Bohemka však měla naprosto odlišný názor a chybám nevěnovala žádnou pozornost. Herní prožitek vám znepříjemní bugy, rychlá smrt od zombíka, který uvíznul ve zdi, nebo vám dokonce může z ničeho nic začít levitovat vlastní auto. Ne na darmo se jedná o jednu z nejvíce kontroverzních her, která si i přes všechny chyby získala srdce nespočtu hráčů po celém světě.

Aktuální cena hry DayZ na webu Heureka (PS4, Xbox One, PC)

Další recenze podobných her: