Hidden Folks – recenze hry

Nudí vás už střílečky a říkáte si, že byste si chtěli zahrát hru, u které zbystříte své smysly a zrelaxujete se u ní? Hru, která na vás nebude pokřikovat výraznými barvami a která nemá vlezlý soundtrack? Pak je pro vás Hidden Folks to pravé ořechové.

Hra Hidden Folks

Vyšla 15. února 2017 a pochází od Adriaana de Jongha a Sylvaina Tegroega. Je na herní poměry unikátní: jedná se o jakousi počítačovou vezi Kde je Waldo?, nicméně několikanásobně těžší a komplikovanější.

Vaším úkolem je na různých mapách najít skryté věci, postavy a zvířata. K dispozici máte několik oblastí, ve kterých můžete hledat, jmenovitě Les, Země sucha, Město, Sníh a Továrna, dokoupit se dá ještě rozšíření Pláž. V každé oblasti se nachází 3-5 map, na kterých se můžete do sytosti nahledat.

Hidden Folks - recenze hry 1

Není to však tak jednoduché, jak se zdá: k jejich nalezení musíte přijít na velmi sofistikované interaktivní herní mechanismy. Každá mapa se dá posouvat, přibližovat a oddalovat, také se dá přepínat mezi třemi barevnými verzemi: černá kresba na bílém pozadí, bílá kresba na černém a černá kresba na sépiové. Na spodní liště se vám zobrazují postavičky, které máte nalézt. Při kliknutí na každou se objeví nápověda (dostupné i v českém překladu), která se vás pokusí navést, kde přesně se daná věc nachází. Ne vždy se však nachází na obrázku viditelně: někdy musíte pohnout věcmi, či s nimi zatřást či různě odkrýt, aby se vám ukázaly hledané subjekty. Například pokud hledáte strašáka v poli, nápověda vám napoví, že je na poli, které se zalévá, a které musí být plně vzrostlé, aby se objevil. Musíte tedy nalézt dané pole a klikat na něj tak dlouho, dokud nevyroste pšenice, aby se objevil a vy jej mohli označit. Pokud nenajdete většinu hledaných předmětů, hra vás na další mapu nepustí.

Hidden Folks - recenze hry 2

Hidden Folks - recenze hry 3

Hidden Folks - recenze hry 4

Ilustrace jsou velmi povedené a humorné, často mne rozesmály samotné situace, ke kterým na dané ploše dochází. Protože i když kliknete na špatnou postavičku, zvíře či věc, rozběhne se většinou malá animace, která dává celé hře zvláštní reálný půvab. Pokud například kliknete na oči v koruně stromů, může na zem spadnout třeba vylekaná opice…

Hidden Folks - recenze hry 5

Kapitolou sama pro sebe je „hudební doprovod“, který se skládá jen ze zvuků, vydávaných lidskými ústy – vývojáři uvádí, že je jich ve hře až 1 600.  Tyto zvuky se dají zakoupit i samostatně jako Hidden Folks – Mouth Sounds Pack a uvádí se, že jsou to hlasy samotných autorů!

Hra Hidden Folks je výbornou hrou, kterou doporučuji pro zbystření smyslů a pro trénink zraku. Sice nemá žádný děj a opravdu jediné, o co tu jde, je hledání ztraceného, ale to hře samotné nijak neubírá a naopak se jedná o vítanou změnu v toku akčních her.

Doporučujeme recenze her: