Jaký herní notebook vybrat pro nejnovější hry

Jednoduchý klíč při výběru komponent v herním notebooku. Pro výběr herního notebooku stačí dodržet pár následujících tipů.

CPU

Dnes jsou prakticky jen dva výrobci a to Intel a AMD. Od firmy Intel stačí čtyřjádrový CPU, na základní frekvenci 2,5 Ghz a to i bez HyperThreadingu.

Firma AMD teď konečně po dlouhé době vydala novou řadu CPU nesoucí název RYZEN. I zde platí, že bude stačit čtyřjádro okolo 2,5 Ghz a výš.

RAM

Další důležitou komponentou v herních strojích je velikost operační paměti nazývané RAM. Obecný názor je, že i dnes stačí 8 GB Ram. To je sice celkem fakt, ale ne u herního železa. Tam bych už doporučoval velikost 16 GB a víc.

Pevný disk

Jako systémové úložiště by měl být zvolen SSD disk /Solid State Drive/ a to do dnes moderního rozhraní M.2 – tato patice již není omezena propustostí standartu pro diskové úložiště typu Sata III.

Ve slotu M.2 bych se zaměřil ne na celkové parametry čtení a zápisu velkých souborů, ale na počet operací, jež SSD zvládá za sekundu – tzv. IOPS. Kapacita by měla být o velikosti alespoň 256 GB a výš.
Sekundární úložiště čili HDD, který bych podle dnešních cen zvolil minimálně o velikost 1 TB, protože menší velikost se prodává jen o pár korun méně. Tudíž nemá moc smysl zde šetřit a za rok dva zjistit, že už nemáme v PC žádné volné místo. Na tento typ disku stačí klasické připojení přes rozhraní Sata III.

Grafická Karta

Většina neosvíceného obecenstva si stále myslí, že u této součásti je nejdůležitější velikost Ram GK. To je i není pravda. Samozřejmě, když je číslo vyšší, má GK větší předpoklad, že bude schopna do budoucnosti sloužit i s novějšími hrami, ale pokud chip GPU (Graphic Processor Unit) nebyl zvolen jako alespoň nižží highEnd, tak toto GPU bude mít v budoucnu malý výpočetní výkon pro vykreslení obrazu a velká Ram ho už nezachrání.

Takže se především dívejte na typ GPU a hlavně na to kolik má toto GPU SP jednotek. I v tomto poli jsou dva velcí výrobci a to nVidia a AMD. Obecný předpoklad dobře zvolené GPU je počet SP 1500-2500 (zaokrouhlen)ě.

Dobrý pozor bych si dal též na samotnou propustnost mezi GPU a její Ram. Standart u lepších GK je 256 bitový při typu paměti GDDR 5 /frekvence 5 až 7 Ghz efektivně/. Výjimku tvoří firma AMD u specifického typu paměťového subsystému nového rozhraní a to HMB, kdy šířka paměťového pásma je 4096 bitů.

Monitor

U LCD je hlavním parametrem v herních noteboocích odezva. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 1-2 ms GtoG.

Související: