Kingdom Come: Deliverance – Pozvánka do středověké vesnice

Hra Kingdom Come: Deliverance od českého vývojářského studia Warhorse, jehož někteří členové se podíleli na vývoji proslulých titulů, jakými byly například Mafia 2 či ArmA: Armed Assault, patřila celosvětově k nejočekávanějším hrám roku 2018.

V České republice si dovolím tvrdit, že byla dokonce na pomyslném čele žebříčku těch nejočekávanějších. Hra byla oficiálně vydána 13.února 2018 a dostupná je pro platformy PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Kingdom Come: Deliverance – recenze

Co z této hry dělá titul, jenž je považován mnoha recenzenty za jednu z nejlepších her roku 2018, je bezesporu atmosféra středověkého českého venkova a jeho detailní zpracování.

Kingdom Come: Deliverance 3

Více než 4 roky vývoje, které hra pod taktovkou Daniela Vávry a jeho týmu podstoupila, jsou zde vidět na každém vašem virtuálním kroku, tedy respektive na každém kroku Jindřicha, kovářského učně, jenž je hlavním hrdinou tohoto středověkého RPG. I když hrdina je v tomto případě velice silné slovo, neboť Jindřich zrovna neoplývá šikovností a je tedy jen na vás, abyste ho všem dovednostem správného středověkého muže naučili sami.

Kingdom Come: Deliverance 2

Ovšem to budete činit rádi, neboť hra vás naprosto vtáhne do děje a zcela pohltí. Vy si tak budete rázem připadat, že jste se ocitli v 15.století, ve kterém se celá hra odehrává a ta vám dá na chvíli možnost zapomenout na radosti a strasti 21.století.

Kingdom Come: Deliverance 6

Co napomáhá skvělé atmosféře hry, je její celkové grafické zpracování, jenž je na velice vysoké úrovni. Všechny modely, které ve hře nalezneme, ať už se jedná o postavy či budovy, jsou vyladěny do nejmenších detailů a vypadají více než věrohodně.

Kingdom Come: Deliverance 5

Bohužel daň za vynikající grafiku je v případě PC verze zřejmá – budete potřebovat opravdu výkonný stroj, abyste hru rozjeli na vyšší grafické detaily. Nicméně i na nejnižších detailech hra vypadá velice obstojně a zážitek z hraní není nikterak výrazně negativně ovlivněn.

Otevřený svět, který dává smysl

Mezi další přednosti, jenž hra Kingdom Come: Deliverance nabízí je dokonale zpracovaný otevřený svět. Mapa nabízí nepřeberné množství lokací a krajin, od hustého lesa, přes louky až po vnitřní prostory hradu.

Co dělá otevřený svět v této hře natolik úctyhodným je logické uspořádání mapy, všechno do sebe tak nějak zapadá a jako celek dává vše smysl. Osobně bych si dokonce troufl otevřený svět ve hře Kingdom Come: Deliverance označit jakožto lepší než tomu bylo v mnoha dílech slavného GTA, které bývá označováno za krále her s otevřeným světem!

Nyní už k samotnému příběhu hry, jenž je postaven na reálných událostech, byť lehce modifikovaných, a jeho začátek se datuje do roku 1403, kdy je vypálena Jindřichova rodná vesnice a jeho rodiče jsou brutálně zavražděni.

Kingdom Come: Deliverance 7

Obrovskou výhodou jest fakt, že příběh nemá jen jednu dějovou linii a je jen na vás, zdali budete celým příběhem proplouvat jakožto zloděj, jenž se bude snažit využít každé příležitosti pro krádež, nebo jako rytíř, který vše bude řešit hrubou silou či jakožto bard, jenž naopak místo síly používá spíše důvtipu.

Dále bych chtěl vyzdvihnout cutscény, které jsou naprosto mistrovsky zpracované a jen podtrhují dechberoucí atmosféru celého příběhu.

Kingdom Come je hrou, jenž má pro vás nachystány desítky hodin čistého herního času, já osobně jsem potřeboval něco málo přes 90 hodin, abych ji dokončil, a kterou lze díky příběhu s více dějovými liniemi hrát bez problémů opakovaně. Což je u hry, která nebyla v době vydání k dostání za méně než 1 200 Kč, alespoň co se týče verze pro PC (aktuálně ceny startují na 750 Kč), velice záslužný čin a za tuto cenu se vám dostane vskutku adekvátní porce zábavy.

Nepřeberné množství herních prvků

Kingdom Come: Deliverance je hrou, která si potrpí na tom, aby byla co nejvíce realistická a věrohodná.

Tudíž v této hře nemůžete očekávat žádné fantasy prvky (draky, elfy, ani nic podobného), čehož jsem jednoznačným zastáncem, neboť jsem vždy preferoval hry, jenž se snaží, co nejvíce přiblížit realitě.

Snaha přiblížit se realitě je zde očividná a musím dodat, že tvůrci v tomto směru odvedli skutečně famózní práci. Důkazem toho budiž, že když například požijete zkaženou potravinu, tak zde existuje možnost toho, že se otrávíte.

Co bych naopak označil za trochu slabší, tak je bojový systém. Netvrdím, že je úplně špatný, nicméně v porovnání s ostatními prvky hry, které nasadily laťku opravdu vysoko, tak dle mého názoru lehce pokulhává.

Kingdom Come: Deliverance 4

Další, ale zároveň jedna z mála věcí, co bych hře a vývojářům vytknul je skutečnost, že ve hře chybí český dabing. Sice argumenty, zejména ty ekonomického rázu, hovořící pro absenci českého dabingu jsou akceptovatelné a pochopitelné, neboť monologů a dialogů je v celé hře více než požehnaně a český dabing by tak vývojáře přišel na nemalé peníze. Hráči si tak během hraní musí vystačit pouze s českými titulky.

Závěrečné hodnocení

4 roky čekání se vyplatily a my si tak nyní máme možnost zahrát hru, jenž sice obsahuje pár nedokonalostí, ale při jejím hraní se vám naskytne neopakovatelný herní zážitek, který je okořeněn famózním příběhem z dob před husitskými válkami, propracovanou mapou českého venkova v okolí malebné řeky Sázavy a širokou škálou možností, jenž v převtělení za hlavního hrdinu Jindřicha můžete okusit.

Kingdom Come: Deliverance

Pokud jste milovníky žánru RPG a historie zároveň, tak vám hra byla ušita přímo na míru a v případě, že jste tak již neučinili, tak vám jednoznačně doporučuji hru vyzkoušet. To ostatně doporučuji i všem ostatním hráčům, neboť jsem bytostně přesvědčen o tom, že Kingdom Come: Deliverance je vskutku povedeným počinem, jenž dokáže zabavit na dlouhé hodiny a jen tak se neomrzí.

85%

+ atmosféra středověké české vesnice

+ otevřený svět a jeho logické uspořádání

+ grafické zpracování

+ široká škála možností

– horší zpracování bojových scén

– absence českého dabingu

– vyšší nároky na hardware

Video ze hry

Podobné hry: