Dragon Age: Origins – recenze hry

A je to zase tady – svět ohrožuje arcidémon v podobě draka a nezbývá nám nic jiného, než ho se svou družinou porazit jednou pro vždy. Nic nového pod sluncem, že? Otázka tedy zní: čím se Dragon Age: Origins liší od ostatních singleplayerových RPG?

Zvolte si Origins

Ještě než se pustíte do hraní, máte možnost zvolit si hned ze tří ras a z šesti různých počátků, tedy „originů,“ což znamená, že každý z nich obsahuje jiné prostředí, postavy a původ. Co se týče zmiňovaných ras, na výběr jsou tři klasicky „tolkienovské“ – lidé, elfové a trpaslíci. Naštěstí díky bohatému loru celého světa Dragon Age – který je mimochodem propracovaný do nejmenšího detailu a stojí za to si číst dokumenty a knihy ve hře obsažené – jsou jednotlivé rasy unikátní a zajímavé svým vlastním individuálním způsobem, takže nespadnou do stereotypických přihrádek fantasy ras. Ke tvorbě a výběru postavy, kde si mimochodem lze vybrat i tón hlasu, se tedy nedá nic vytknout.

Pozor na friendly fire

Nedílnou součástí záchrany světa je i boj. Soubojový systém vyniká především tím, že můžete pomocí různých kouzel a útoků vytvářet speciální komba, které mají unikátní účinky. Co se týče obtížnosti soubojů, naštěstí je nastavitelná, ale dejte pozor, abyste při těžších obtížnostech vlastním kouzlem nezasáhli společníky – friendly fire by vám mohl vaše taktizování poněkud zkomplikovat. Je taky nesmírně důležité mít vyváženou skupinu, co si poradí s každou bojovou i nebojovou situací.

Dragon Age: Origins

Ve dvou (a více) se to lépe táhne

Již zmiňovaní společníci jsou vedle hlavní dějové linky a celkové atmosféry hry a propracovanosti světa asi tím nejlepším, co může Dragon Age: Origins nabídnout. Na svých cestách jich potkáte hned několik a co společník, to individuální charakter. Nejen že s nimi můžete budovat přátelské či romantické vztahy, postavy mají vlastní názor, a pokud budete dělat něco, co se jim nezamlouvá, moc dlouho s vámi nevydrží. Každý ze společníků má také vlastní minulost, kterou budete pomalu odkrývat s tím, jak je budete poznávat, a dokonce dostanete možnost splnit quest vázající se ke každému z nich.

TIP: Horizon Zero Dawn recenze

Oproti společníkům poněkud nepěkně kontrastuje hráčská postava. Ačkoliv jí pomocí volby dialogů můžete vetknout nějakou stopu osobnosti, absence samotného dabingu hlavního hrdiny z něj dělá poněkud prázdnou a nezajímavou postavu navzdory tomu, že vy jste ti, co skrz ni děláte důležitá rozhodnutí. Dabing celkově je ale zvládnutý na jedničku a postavy mluvící převážně britským přízvukem se dobře poslouchají, a tak se němost hlavní postavy dá snadno prominout.

Dlouhé hodiny zábavy

Způsobů, jak zachránit svět je mnoho, a proto také existuje několik různých konců hry v závislosti na tom, jak jste během svého hraní postupovali a volili, což je dalším skvělým prvkem, který zajistí, že hru neodehrajete jen jednou a budete mít jistotu, že vaše činy mají opravdový dopad.

Jaké je tedy shrnutí?

Dragon Age: Origins je vhodný pro všechny milovníky propracovaných fantasy světů, kteří si rádi hrají na hrdiny a nezaleknou se, když je při boji třeba použít trochu taktiky. Pokud by vám vadil poněkud tichý hlavní hrdina, spolehlivě to zachrání společníci, kteří do herního zážitku vnáší tolik života, že si je zamilujete – nebo je budete nenávidět – tak, jako by byli opravdoví. Na závěr nezbývá než dodat, že silná atmosféra hry podtržená kouzelnou hudbou vás naprosto pohltí a ani po pár desítkách hodin strávených ve hře nebudete mít světa Dragon Age dost.

Hodnocení: 9/10

Související: