V Rising recenze hry

Pokud máte pocit, že jste už vyzkoušeli všechny možné kooperativní hry se svými přáteli a žádná vás již nepřekvapí, představíme vám dnes hru, která vás možná přinutí tento postoj přehodnotit. Stunlock Studios přišlo v květnu 2022 s hrou ze středověkého fantasy prostředí, ve které se proháníte krajinou jako bytosti, lačnící po krvi nevinných obětí. Ano, ve V Rising hrajete za upíry.

V Rising recenze

Ve V Rising si nehrajete na hrdiny v zářivé zbroji. Ze začátku jste sice slabí upíři, skrýváte se ve stínech a pijete krev lesních zvířátek, ale jakmile zesílíte, stanete se postrachem lidských přístřeší. Je opravdu zapotřebí dávat si ze začátku velký pozor na to, koho potkáte, protože bez vybavení vás dokáže porazit téměř vše.

Je tak potřeba těžit suroviny, stavět si zámek (který musíte krmit) a v něm budovat čím dál tím důmyslnější stroje a nástroje. S jejich pomocí si vytvoříte zbraně, zbroje, lektvary a mnoho dalších itemů, které vám v boji a prozkoumávání tohoto rozsáhlého světa pomohou.

V Rising hra 1

Bez budování se opravdu neobejdete. Zámek vás schová před vražedným slunečním zářením, navíc se do něj okolo chodící NPC přes zavřené dveře nedostanou. Slunce tu opravdu není vaším přítelem a všechny vaše kroky by tak měly vést mimo domov ideálně za tmy. Navíc zde vaše úroveň neroste získáváním zkušeností, ale nošením lepších zbrojí, zbraní a doplňků (např. magickými prsteny).

TIP: Vampyr recenze hry

Upíři chodí velmi pomalu a neumí běhat. Pokud se tedy po mapě nechcete jen ploužit, budete si muset sehnat koně, nebo porazit bosse, který vám dá schopnost měnit se ve vlka. Vlk vám opravdu celou hru velmi usnadní, co se týče právě přebíhání z místa na místo, navíc jej ignorují vlčí NPC, takže máte o jednu starost méně.

V Rising hra 2

Proměny jsou tu opravdu zásadní: čím více bossů vystopujete a porazíte, tím více jich dostanete. Postupně se tak budete moct měnit na myš, medvěda či např. postavu v kápi, které si nevšímají ani lidé. Váš průchod lokacemi je díky nim o něco snazší a příjemnější.

V Rising hra 3

V Rising hra 4

Pozor na česnek!

Neslibujte si od hry boje jako jsou např. ve Valheimu: bojuje se zde spíše ve stylu League of Legends. Hra také není úplně ideální pro jednoho hráče, ve skupině je mnohem zábavnější (umožňuje i vstoupit hráčům do klanů), a i když se náročnost bossů s narůstajícím počtem hráčů zvyšuje, je snazší porazit je ve skupině, než v jednom. Připravte se ale na to, že jsou boje velmi dlouhé a často nepřehledné.

Ve hře jsou i portály: nedají se zde ale libovolně stavět, postupně je objevujete, a nedají se skrz ně teleportovat vůbec žádné suroviny. I díky tomu je potřeba umět se po mapě pohybovat rychle.

Vzhledem k upírské tématice si ve V Rising užijete reakcí vašeho herního charakteru na slunce a česnek. Zatímco na slunci vám červená obrazovka a postupně začínáte hořet (a pokud se neschováte, opravdu shoříte na popel), česnek vám dává nepříjemný postih, kterého se zbavíte až po celkem dlouhé době.

V Rising hra 5

Dobře vymyšlený je také systém pití krve. Každá krev, kterou vypijete, má určitou kvalitu, a čím více má procent, tím lepší bonusy a sílu z ní následně čerpáte. Pokud máte naplněný ukazatel krve, můžete se navíc sami léčit i bez lektvarů či kouzel, a to se opravdu velmi často hodí.

Co je ještě nutné vypíchnout je, že má hra vymyšlený efektivní systém stackování itemů z vašeho inventáře do truhel, stačí na to jediné kliknutí u otevřené truhly. Dalším plusem je i to, že se do jedné truhly může koukat více hráčů najednou.

Překvapivé i je, že NPC nejsou tak hloupá, jak jsme často zvyklí. Vesničani občas hrají ubožáky, aby, když se k nim obrátíte zády, vytáhli vidle a píchli vás do zad. Lovci upírů vás vycítí na metry daleko a budou vás dlouho pronásledovat…

Ve hře je také možné mít vlastní server, případně můžete hrát na veřejných serverech, které jsou často ve formě PvP: ty jsou opravdu pro ostřílené hráče, kterým nevadí, že se možná probudí bez vybavení.

V Rising hra 6

Upíři jsou zase in

V Rising je skutečným překvapením: hra je svižná, zábavná, má velmi pěknou, barevnou grafiku, která má místy Van Helsingovský nádech. Když se vám zrovna nechce plnit mise či zabíjet bosse, dá se v ní prostě jen projíždět krajinou a kochat se scenériemi, případně v přestrojení prozkoumávat lidská města a příbytky. Hra se tak dá doporučit jak na bojechtivá odpoledne, tak i na líné nedělní večery.

Související: