Tell Me Why – recenze hry

Pokud máte rádi příběhové hry s emocionální zápletkou, neměla by vám uniknout hra Tell Me Why. Získala totiž mnoho ocenění především za mrazivý příběh plný záhad, ale nejen to. Hlavními postavami jsou dvojčata Alyson a Tyler, která se po dlouhé době odloučení znovu setkávají.

Jakmile se ale ocitnou v bezprostředním obklopení minulostí, začnou kromě společných vzpomínek ožívat i dávno zapomenutá tajemství.

Tell Me Why recenze

Ve společné minulosti Tylera a Alyson se odehrála tragická událost. Tyler, který se narodil jako dívka, byl obviněn z ubodání svojí matky, která na něj jednu noc vytáhla zbraň, údajně kvůli tomu, že si tehdy ostříhal vlasy. Za to byl umístěn do polepšovny. Po deseti letech se vrací zpět do svého rodného města za svou sestrou Alyson. Jdou se podívat do starého domu, ve kterém vyrůstali, a prožívali v něm sladké i trpké chvíle.

Jejich matka, Mary-Ann, byla komplikovaná osobnost nezvládající své mateřské povinnosti. Jediné, co jí šlo pořádně, bylo vymýšlení pohádek. Vytvořila svým dětem (ale zřejmě hlavně sobě) celý pohádkový svět plný nadpřirozených bytostí a mluvících zvířátek. Později se ale ukáže, že její příběhy nebyly tak úplně vymyšlené a reflektovaly její život.

Mary-Ann se vyžívala v hádankách, kterých za svůj život stihla vytvořit nespočet. Vy je teď dávno po její smrti musíte rozluštit a odhalit nejen kdo je otcem dvojčat, ale také co se ve skutečnosti odehrálo onu noc, kdy byla Mary-Ann zavražděna.

Mimo to svými rozhodnutími formujete vztahy s obyvateli města, a ovlivňujete vývoj některých stěžejních událostí.

Tell Me Why

Spřízněné duše

Aby to bylo fér, postava, za kterou hrajete se střídá. Chvíli příběh prožíváte jako Tyler, chvíli zase jako Alyson. Dostane se vám tak rovnocenného zážitku ze dvou různých perspektiv, které se vzájemně doplňují stejně jako postavy samotné. Silné pouto mezi Alyson a Tylerem zkrátka hřeje u srdce. Oba jsou psychologicky skvěle propracovanými postavami. Hra nepřímo poukazuje na trauma způsobená tím jak se jejich matka stavěla k Tylerově změně pohlaví, jak je poznamenala jejich smrt, a také to, jak od sebe sourozence následně oddělili a zabránili se spolu stýkat.

Podobně bravurně vykresleny jsou i vedlejší postavy příběhu. To ovšem nepoznáme hned na začátku. Komplikované osobnostní struktury se odhalují během celé hry, a posouvají tak děj přirozeným spádem kupředu.

Tell Me Why 2

Když vzpomínky ožívají

Každá hra od Dontnod Entertainment nese své kouzlo (v pravém slova smyslu), a ani Tell Me Why není výjimkou. Kromě toho, že dokážou v hlavě slyšet hlas jeden druhého, aniž by mluvili nahlas, mají dvojčata dar si přehrávat přímo před sebou svoje vzpomínky vázající se prostorově k daným místům. Co skutečně dodává na autenticitě je, že některé (i zásadnější) společné momenty z dětsví si pamatují více či méně odlišně. Ve spoustě vzpomínek se také projevila dětská fantazie a představivost. Některé jsou zamlžené, jiné zcela nesmyslné. Jak tedy víte čemu věřit? Nevíte. A přesně o to tady jde. Přesně tak jako si lidský mozek pohrává se vzpomínkami, vývojáři si pohrávají s vaší myslí.

Tell Me Why 3

Jestli se musí Dontnod studiu něco nechat, tak že umí téměř každou svojí hrou probudit emoce a skutečně šokovat. Ale navzdory tomu, že jde sice o herní zážitek, který chvílemi může bolet u srdce, stojí za to se do něj ponořit. Zezačátku může působit trošku mdle, ale jakmile se rozjede, nebudete litovat.

Koupit hru

Verze pro PC

Verze pro Xbox One

 

Podobné hry: